Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Yeryüzü Doktorlarından Afrin’de sağlık hizmeti

Yeryüzü Doktorlarından Afrin’de sağlık hizmeti
147 okunma
10 Ekim 2018 - 16:23

Yeryüzü Doktorları tarafından Suriye’nin Afrin kentine bağlı Cinderes Bölgesinde bulunan Muhammediye Çadır kampına inşa edilen Mülteci Sağlığı Kliniği hizmet vermeye başladı.

Cinderes’de bulunan Deyr Ballut ve Muhammediye Çadır kamplarında bulunan Suriyeliler hizmet veren Mülteci Sağlığı Kliniği ilk haftada 100’ü aşkın çocuk toplamda 472 Suriyeliye sağlık hizmeti sundu.

Yeryüzü Doktorları Proje Koordinatör Yunus Emre Yapıcı yaptığı açıklamada Azez’den sonra Afrin Bölgesinde de projelerin sürdürüleceğini söyledi.

Yeryüzü Doktorları olarak 20 Bine yakın gönüllünün desteği ile 50’ye yakın ülkede sağlık hizmetleri sunduğunu belirten Yapıcı “Sadece beslenme projelerimiz kapsamında 2012 Yılından bu yana Afrika ve Ortadoğu’daki bir çok kişiye 116 Bin kişiye sağlık hizmeti, 45 Bin kişiyi ise beslenme programımıza aldık. İnsanları hastalıktan ve açlıktan ölüme giden yolda hayata tutunmalarını sağladık.” dedi.

Suriye üzerinde krizin başladığı 2011 yılından bu yana hem ülkemizde hemde sınırın diğer yanındaki insanlara sağlık hizmeti sunduklarını belirten Yapıcı açıklamasına şu şekilde devam etti; Çalışmaların sonucunda bu yıl Haziran ayında faliyete başlayan Azez Soran Doğum Kliniğimizde 5’i doktor 32 yerel sağlık personeliyle birlikte bölge halkına hizmetlerimiz sürüyor.

Bu zamana kadar kliniğimizde 32 doğum gerçekleşti 5 Bine yakın hastaya muayene ve ilaç tedavisi sunuldu.

Yerelde değerli bir aktör olan Hatay Yardımlaşma Derneği’nin (HAYAD) lojistik desteğiyle Afrin Cinderes’te yapımını tamamladığımız Mülteci Sağlığı Kliniğinimiz Ekim ayı itibariyle faaliyete geçmiş bulunmakta.

Suriyeli doktorlarımız eşliğinde meyane edip ücretsiz ilaç desteği sunuyoruz. Ücretsiz muayene ve ilaç desteği Kliniğimizde Guta, Humus, Humus gibi Suriye’nin bir çok bölgesinden göç etmeye zorlanmış çadır kentlerde konaklayan insanları dahiliye, çocuk hastalıkları ve kadın hastalıkları alanında uzman Suriyeli doktorlarımız eşliğinde meyane edip ücretsiz ilaç desteği sunuyoruz.

İlk haftada yüzden fazla çocuk olmak üzere 472 kişiyi tedavi ettik, bölge halkının olumlu dönüşü bizleri mutlu ediyor.

Yeryüzü Doktorları olarak Azez’de olduğu gibi Afrin kentinde projelerimize devam edeceğiz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.