Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Zabıta vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyardı

Zabıta vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyardı
17 okunma
12 Aralık 2017 - 11:55

Zabıta ekipleri tarafından, Okullarda, Kamu Kurumlarında asılan afişler ve sokaklarda, caddelerde billboardlarla bu konuda bilgilendirmeler yapılarak Samandağlıların kış mevsimini daha mutlu ve huzurlu bir ortamda geçirmeleri hedefleniyor.

Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürü Önder Şimşek “:Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ‘in talimatları doğrultusunda vatandaşlarımızın huzuru, mutluluğu, refahı için çalışıyoruz.Soba kullanan vatandaşlarımızın özellikle rüzgârlı havalarda Karbon monoksit zehirlenmelerine maruz kalmaması yönünde bilgilendirmeler yaptık. Vatandaştan istediğimiz aldığı kömürü,odunu  hem doğru yakarak yeterince ısınabilmesini sağlaması, hem de havayı asgari düzeyde kirletmesidir.” dedi.

Bacaların kontrol edilerek soba ve kaloriferlerin yakılması gerektiğini hatırlatan Şimşek , “Bacalarımızın kapaklarını, bacalarımızın yönlerini özellikle doğru seçmemiz lazım. Rüzgarın esme yönünün farklı olabileceği ve içeri verebileceğini düşünerek hareket etmemiz lazım. Kesinlikle tam yanma sağlanmadan soba kapakları kapatılmamasını istiyoruz. Bununla ilgili teknolojik olarak duman detektörleri, gaz detektörleri mevcuttur. Fakat bizim birebir vatandaşa ulaşmamız söz konusu olamayacağı hepinizin malumudur. Özellikle rüzgarlı havalarda sobalarını kapatarak üstüne kömür atarak uyumamalarını rüzgarın yönünü düşünerek hareket etmelidir. Baca temizlikleri özellikle sobalar kurulmuşsa bile tekrar yapılması gerekiyor. Soba boruları temizliği yapılması ve bazı noktalarda pencereden dışarıya verilen soba borularının rüzgarın esmesiyle birlikte içeri verebileceği gazdan dolayı zehirlenme olabileceği unutulmamalıdır. Hava kirliliğiyle mücadele geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da hız kesmeden devam etmektedir. Özellikle imarlı bölgede bulunan binalardaki ateşçiler, kapıcılar bizim seminer yoluyla verdiğimiz belgeyi almadan kömür kazanlarını yakmaması gerekmektedir. Ekiplerimiz binalara giderek kazan dairesi kontrolleri yapmaktadırlar. Kış boyunca süren bu kontroller sayesinde havamızın daha az kirlenmesi ve daha az zehir solumamız ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.