Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

5-11 Mayıs Vakıflar Haftası

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl ayrı bir temayla 5-11 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftası bu yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün almış olduğu kararlar Vakıf ve İktisat” temasıyla kutlanacak.

Vakıflar Bölge Müdürü Ali Kaya, Vakıf Haftasını bu yıl “vakıf ve iktisat” temasıyla kutlayacaklarını söyledi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)’de yaptığı basın toplantısında konuşan Kaya, genel müdürlüklerinin her yıl farklı bir temayla kutladığı vakıf haftasını, bu yıl “Vakıf ve İktisat” temasıyla kutlanmasını ilan ettiğini belirterek, “Almaktan çok, vermenin hayırlı olduğu bir müessese olan, vakıflar müessesini kurarak, bizlere emanet eden ecdadımız, karşılık beklemeden, kendine ait olanı, ihtiyacı olanlarla paylaşma bilinci içerisinde, binlerce vakıf kurmuşlardır.” dedi.

Vakıflar haftasının amacı

Bugün, yurt çapında törenlerle kutlanan, Vakıflar Haftansın en önemli amaçlarında birinin de, vakıf kuran atalarımızın ruhlarını şad etmek, bıraktıkları eserleri tanımak, tanıtmak ve toplumumuzda var olan vakıf sevgisini canlı tatmak olduğunu belirten Kaya, “Vakıfların ve vakıf kurumlarının, kültür ve medeniyetimizin gelişmesinde, toplumun huzur ve refaha kavuşmasında, toplumsal dayanışmanın en üst seviyeye çıkmasında, önemli bir yeri olduğu hepimizin malumudur.” dedi.

Büyük gayret gösteriyoruz

Bu konuda Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, yoğun bir gayret gösterdiklerinin altını çizen Kaya, “Kendi haline terk edilmiş vakıf eserlerine sahip çıkarak, Hatay da 92, Kahramanmaraş’ta 46, toplam 138 tescilli eserden; Hatay da 37, Kahramanmaraş’ta 18 olmak üzere toplam 54 eserin onarımı gerçekleştirilmiştir. Hatay da 8, Kahramanmaraş’ta 8 eserin onarımı devam etmektedir.” dedi.

Yapılan restorasyon çalışmaları

Yapılan çalışmalar ilgili bilgilerde veren Kaya şöyle devam etti; “Yakın geçmişte, Habib-i Neccar Camii, Eshab-ı Keyf Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Hamam ve Kervansaray gibi büyük eserlerin yanında, onlarca vakıf eserini restore ederek, vakıf medeniyetini yaşatma gayretini gösteren Müdürlüğümüz, son olarak Antakya Ulu Camii ve Kırıkhan Beyazid-i Bestami Türbesi, Samandağ Vakıflı Köyündeki Vakıf Evi, Payas Sakullu Mehmet Paşa Külliyesi, İskenderun’daki Butik Otel gibi eserlerin restorasyonunu da tamamlayarak hizmete kazandırmıştır.”

505 öğrenciye burs veriyoruz

“Yıllarca atıl durumda bırakılmış, hiç gelir elde edilmemiş onlarca, yüzlerce taşınmaz, bugün için değerlendirmeye alınarak bu taşınmazlar üzerinde, sosyal tesis, konut, sağlık tesisi, otopark, otel ve eğitim tesisi gibi onlarca yatırımın hayata geçirilmesi sağlanmış ve sağlanmaktadır. Bugün vakıf akarları en iyi şekilde değerlendirilmek suretiyle gelirler artırılmış, bir taraftan restorasyonlar, diğer taraftan yatırımlar yapılırken, 340 ihtiyaç sahibi aileye düzenli olarak, her ay kuru gıda yardımı, 505 öğrencimize burs ve 80 muhtaç vatandaşımızı da, maaş bağlanmak suretiyle, hayır hizmetlerinde de görevini gereği gibi yapmaktadır. Vakıflar Haftası vesilesi ile bu ulvi çalışmaların altına imzasını atmış bu başarıya katkısı olanları, vakıflara gönül vermiş vakıf bilinci taşıyan, vakıf şuurunu yaşatmak ve diri tutmak adına emek veren herkesi tebrik ediyor, vakıf kuran atalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
5-11 Mayıs Vakıflar Haftası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir