Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

6’ıncı Hatay Günleri’nin ilk gününe 77 metrelik künefe damga vurdu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Valiliği ve Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği (HATAYDER) iş birliğiyle Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini geniş kitlelere aktarabilmek amacıyla bu yıl  6’ncısı düzenlenen “Hatay Günleri” ziyaretçilerine kapılarını açtı.

HBB Mehteran Takımı’nın marşları ile başlayan Hatay Günlerine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Vali Yardımcısı Hasan Volkan Köksal Hatay Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ilçe belediye başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yöneticileri, esnaf odaları ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

77 TEPSİ KÜNEFE ZİYARETÇİLERLE BULUŞTURULDU

Künefeden narenciyeye, tepsi kebabından, kömbeye kadar Hatay’ın meşhur mutfağından seçkin tatların meraklılarına sunulduğu yaklaşık 900 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği tanıtım günlerinin ilk gününde İstanbul Yenikapı adeta küçük bir Hatay’a dönüştü. Hatay’ın Anavatan’a katılışının 77’nci yıldönümü münasebetiyle ziyaretçiler ile ücretsiz olarak buluşturulan 77 tepsi künefe, Hatay Günleri’ne damga vurdu.

YAYMAN: HATAY’DAN YÜKSELEN BU KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ MODELİNİ BÜYÜTÜP, HEM TÜRKİYE’YE HEM DE DÜNYA’YA ULAŞTIRMAMIZ LAZIM

Hatay’da her inançtan insanın barış içinde yaşadığının altını çizen Yayman, “Arap, Türk, Kürt, Alevi, Hıristiyan, Müslüman, birçok dinden ve inançtan insan sorunsuz şekilde, kardeşçe uzun yıllardır yaşıyor. Bunun dünyada ikinci bir örneği yok. Hatay’ın bu özelliği dünyada yaşanan teröre karşı verilen bir barış, kardeşlik mesajıdır. Hatay’dan yükselen bu kardeşlik, hoşgörü modelini büyütüp, hem tüm Türkiye’ye hem de dünyaya bunu ulaştırmamız lazım” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ: YAPILAN ÇALIŞMALAR ÜLKE DIŞINDA DA DEVAM EDECEK

Tanıtım günlerinin kültürel turizmin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını belirten Başkan Savaş, Hatay’ın geleneksel mutfağının dünyada da popüler olması için gerekli adımların kararlılıkla atılması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Savaş, yapılan tanıtım faaliyetlerinin ülke çapında önemli katkılar sağladığını, bu çalışmaların ülke sınırları dışında da devam edeceğini dile getirdi.

“MARKA OLMAYA ADAY LEZZETLER İÇİN ÖZEL ATÖLYELER KURACAĞIZ”

Hatay’ın unutulmaya yüzen tutan geleneksel mutfağının dünyada da popüler olması için gerekli çalışmaları yaptıklarına vurgu yapan “Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmak bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacaktır. Hatay’ın dünyanın en iyi mutfaklarından biri olarak tanıtılması için unutulmaya yüzen tutan yerel lezzetleri, uluslararası bir lansman ile tanıtacağız. Marka olmaya aday lezzetler için özel atölyeler kuracağız” ifadelerini kullandı.

BİRBİRİNDEN FARKLI ETKİNLİKLER 9 EKİM’E KADAR ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Birbirinden özel lezzetlerin yanı sıra Antakya’ya özgü folklorik kına gecesi, Dünya’da sadece Antakya’da yapılan özel Aba Güreşleri gösterisi, mozaik yapımı, ipek dokuma gibi etkinliklerinin de ziyaretçilerle buluşacağı 6’ıncı Hatay Günleri, 9 Ekim’e kadar açık olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
6’ıncı Hatay Günleri’nin ilk gününe 77 metrelik künefe damga vurdu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir