Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Adalet Mülkün Temeli

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet mülkün temelidir Hz. Ömerül Faruk’un meşhur bir sözü, adaletiyle ünlenmiş dijle fırat kıyısında bir kurt kapsa koyunu adli ilahi Ömer’den sorar onu diyen Ömer.

Kuran hadis ve tarih okumayan cami yede kafasını sokmayanlar bilmeye bilirler ama, bir zülüm yapmış veya bir zalimin zulmüne maruz kalmış mazlumlar bu günkü adaletten mahrum ve mahkum mahkemelere uğradıklarında okumuşlardır mahkeme duvarlarında adalet mülkün temelidir diye, ama heyhat ki üstünde adalet yazan yazının altında zülüm uygulanmaktadır. Şimdi adalet kelimesini biraz anlamaya çalışalım, bu kelime nedir nereden gelmiştir. Adalet kelimesi Allah’ın el adil isminden gelmektedir adaletle hükmeden, en büyük adalet sahibi demektir dolayısıyla İslami bir kelimedir.

Bu adalet kelimesini mahkeme duvarlarına yazıta Allah’ın adaletini uygulamayanlar en büyük din istismarcısı ve din sömürücüsüdürler. En büyük adalet sahibi olan Allah cc bu adaletini de kuranı keriminde bildirmiştir bunlardan bir birkaç tanesini okuyalım.

Bakara süresinde velekum fil kısasi hayatun ya ülül elbeb, kısasta sizin için hayat vardır ey akıl sahipleri der, kısasta nasıl hayat olur diye bunu anlayamayan aklı nakıs kimselere  birkaç misalle bunu izah etmeye çalışacağım, kısasta adam öldürülüyor nasıl hayat olacak, diyenler olabilirler. Şuan bizi idare eden devlet İslam devleti yönetenlerde Müslüman olsaydı şu apo dilen adam ilk cinayetini işlediğinde kısasla öldürülseydi arkasından bunca insanlar ölmeyecekti ve işte bu hayattır hayatların kurtulmasıdır kısas caydırıcı olması nedeniyle hatları kurtaran bir adalettir.

İnsanı yaratan Allah cc insan hayatının en güzel nasıl korunacağını da elbette kendisi daha iyi bilir bugün kandırmaca ve göstermelik mahkeme duvarındaki adalet olsaydı birkaç gün önce memleketimizde işlenen o vahim ölümler cinayetler olmayacaktı, ayrıyeten adaletin bir misali de pamuk tarlasında pamukların arasında çıkan dikenlere benzer şayet o tikenler zamanında temizlenerek ortadan kaldırılmazsa o pamuk tarlasını dikenlerin kapladığı gibi, adaletin olmadığı toplumların arasında yetişen zararlı mahlûklarda o toplumu zehirleyip yok etmeye yetecektir.

Bugün hırsızlığın dolandırıcılığın cinayetlerin önüne geçilememesinin tek nedeni adaletin olmayışı, insanlar adalet aradıkları mahkeme kapılarının önünde cinayete kurban gidiyorlarsa orada adalet var demek en büyük adaletsizlik ve insafsızlıktır. Bu yüzdendir ki Allah cc maide süresinde buyurmaktadır ki Allah’ın adaletiyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendisidirler, bizde Müslümanız deyip te Allah’ın adaletini uygulamayan yönetici amir memur ve hakimlerin kulaklarına duyurulur, elhukmu lillah,hüküm allahındır selam kurana tabi olanların üzerine olsun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Adalet Mülkün Temeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

  1. 8 sene önce

    El,ne sağlık Cengiz bey. Herkese her zaman lazım olan konuyu en güzel yazmışsın sizden allah razı olsun.

    Cevapla