Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Afrin Zeytinyağı İç Piyasada, Yerli Üretici Zararda

Afrin Zeytinyağı İç Piyasada, Yerli Üretici Zararda
116 okunma
14 Ekim 2019 - 15:01

Ekim 2018’den beri Afrin’den Türkiye’ye getirilen ve toplam miktarı 24-26 bin tona ulaşan zeytinyağları iç piyasaya sürüldüğü için yerli zeytinyağı üreticisini çok ciddi zarara uğratıyor.

2019 yılının ilk 8 ayında Afrin’den 24,5 milyon dolarlık zeytinyağı ithalatı yapıldığını açıklayan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yerli zeytinyağı üreticisinin mağduriyetini verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

YERLİ ZEYTİNYAĞI FİYATI LİTREDE 3-4 TL DÜŞTÜ

ÜRETİCİ BAŞINA ZARAR 350-400 BİN TL’YE VARIYOR

Hükümetin Afrin zeytinyağlarıyla ilgili “ihraç kaydıyla getirildiği ve iç piyasaya sürülmeyeceği” açıklamalarını hatırlatan Güzelmansur “Ancak Afrin zeytinyağları özellikle son 1 ayda yoğun bir şekilde iç piyasaya sürülmektedir” dedi. CHP’li Güzelmansur “Gelinen noktada iç piyasaya sürülen Afrin zeytinyağları nedeniyle alıcılar yerli zeytinyağı alımını durdurdu. Yerli zeytinyağı fiyatı litre başına 3-4 TL düştü. Zeytinyağı üreticilerimiz maliyetine dahi zeytinyağı satamaz duruma geldi. Her bir üreticinin zararı 350-400 bine ulaşıyor. Üretici ve tüccarlarımızın toplam zararı düşünüldüğünde çok büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır” dedi.

DENETİM Mİ YOK, GÖZ MÜ YUMULUYOR?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, ihraç kaydıyla ülkemize getirilen Afrin zeytinyağlarının iç piyasaya nasıl sürüldüğünü, denetim yapılıp yapılmadığını soran Güzelmansur’un önergesinde yer alan sorular şunlar:

Afrin’den son 1 yılda ülkemize getirilen zeytinyağının miktarı nedir? Bu yıl için daha ne kadar zeytinyağı getirilmesi planlanmaktadır?

Son 1 yılda Afrin’den ithal edilen zeytinyağının ne kadarı ithal edilmiş ne kadarı iç piyasaya sürülmüştür?

Tarım Kredi Kooperatiflerinden ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı alan alıcıların bu zeytinyağını ihraç mı ettiği, iç piyasaya mı sürdüğü nasıl denetlenmektedir?

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Afrin zeytinyağı alan ve bu ürünü en fazla 6 ay içinde ihraç etmesi gerektiği halde bu ihracatı yapmayan kaç firma tespit edilmiştir? Bu alıcıların aldığı zeytinyağı miktarı ne kadardır? Bunlara ne kadar ceza kesilmiştir?

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.