Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri Sonuç Bildirgesi Açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, İl Yenilik Platformu olarak ülkemiz dahil 18 ülkenin katılımı ile gerçekleşen ve 4 gün süren “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğinin Sonuç Bildirgesini açıkladı.

Etkinliğin son günü olan 06 Eylül 2014 Cumartesi günü Latife Hanım Anaokulu toplantı salonunda gerçekleşen buluşmaya; İl Yenilik Platformu Paydaşları, etkinliğe katılmak üzere ilimize gelen yerli ve yabancı yemek uzmanları ve yazarları katıldı.

Vali Lekesiz, “Etkinliğin amacı; gastronomi profesyonellerini Hatay’da buluşturup deneyim ve donanımlarını paylaşmalarını ve kendi ülkelerine taşımalarını sağlamak, diğer taraftan etkinliğin sonucunda buradan ayrılacak profesyonellerin kendi alanı ile ilgili olarak zenginleşerek ayrılmalarını sağlamak ve ilimizin başta mutfağı olmak üzere tarihi ve turistik yerlerinin daha tanınır ve bilinir olmasına katkı sağlamak, turizm sektörüne mutfak penceresinden bakış açısı geliştirmekti. Hepimiz bunun için çaba gösterdik. Bu anlamda organizasyona katkı veren herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Konu ile ilgili yerli ve yabancı gastronomi profesörlerinin, yazarlar ve yemek uzmanlarının aralarında değerlendirerek bir mutabakatla Sonuç Bildirgesi hazırladıklarını ifade eden Lekesiz, söz konusu sonuç bildirgesini okudu. Sonuç Bildirgesi şöyle:

“Hatay Valiliği’nin koordinasyonunda İl Yenilik Platformu tarafından 03-06 Eylül tarihleri arasında ilk kez düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri kentin dünya gastronomi şehri olması yönünde önemli bir adımdı.

17 ülkenin lezzetleri Anadolu’nun zengin yemek kültürüyle buluştu. Gastronomi dünyasının 77’si yurtdışından, toplam 97 önemli ismi dört gün boyunca yemek sunumları, atölye çalışmaları ve panellerle Akdeniz coğrafyasının bereketini sergiledi. Aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de bulunduğu katılımcılar mutfakta sınırları kaldırdı, ortak değerlerin altını çizdi, dostlukları pekiştirdi.

Bu etkinlik UNESCO’nun ‘taşınamaz kültür varlıkları’ olarak tanımladığı ülke mutfaklarına dünyada bilinirlik ve saygınlık kazandırılması açısından da önemli bir girişimdi.

Geleneksel mutfakların yaşatılması, aslına uygun şekilde yeniden yorumlanması bölgeler ve ülkeler için önemli bir ekonomik kaynak. Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri katılımcı ülkelerin gurme turizmini geliştirme konusunda da bir çabaydı. Ayrıca az bilinen, unutulmaya yüz tutan gıda ürünlerini ulusal ve uluslararası platformda gündeme getirdi.

Mutfak Günleri kapsamında düzenlenen 24 etkinliği 174 gastronomun yanı sıra sektör temsilcileri, yerli ve yabancı medya mensuplarıyla bölge illerinden gelen yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Dört günlük başarılı Hatay buluşmasında bu etkinliğin önümüzdeki yıllarda da geliştirilerek sürdürülmesi kararlılığı oluştu.

Bu düşüncenin ışığında Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri ve Hatay olarak geleceğe yönelik hedeflerimiz şunlardır:

Geleneksel mutfaklarımızın korunması, geliştirilmesi,

Yenilikçi fikir üretiminin teşvik edilmesi ve desteklenmesi,

Unutulmaya yüz tutan Akdeniz yemeklerinin yarışmalar ve benzeri etkinliklerle gün ışığına çıkarılması,

Gurme turizminin yerel ekonomilere katkısının artırılması,

Mutfaklar arasındaki bilgi, deneyim alışverişinin, etkileşimin artırılması; bu yolla da Akdeniz’deki dostluğun, barışın, uluslararası işbirliğinin pekiştirilmesi, diğer coğrafyalara örnek olması,

UNESCO Dünya Gastronomi Şehirleri arasında Hatay’ın da yer alması,

Etkinlikte sergilenen fikirlerin, tariflerin, uygulamaların ayrıca Hatay’ın kaybolma riski altındaki yerel lezzetlerinin dijital ve yazılı kayda geçirilerek dünya mutfak kültürüne dahil edilmesi,

Binlerce yıllık mutfak kültürünü yarınlara taşıyacak gençlere yönelik etkinliklerin artırılması,

Hatay’ın öncü rolünün diğer Akdeniz şehirlerine ve Türkiye kentlerine de ilham vermesi…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri Sonuç Bildirgesi Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir