Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Antakya Semt Pazarlarında satılan süt ve süt ürünleri artık daha güvenli

Antakya Semt Pazarlarında satılan süt ve süt ürünleri artık daha güvenli
68 okunma
12 Temmuz 2016 - 13:26

Antakya Belediyesi vatandaşların sağlığını korumak amacıyla bir ilke daha imza atarak şehir genelinde bulunan semt pazarlarında süt ve süt ürünleri satışına buzdolabı kullanma zorunluluğu getirdi. Tüm pazarlara elektrik ve altyapı malzemesi desteği sağlayan Antakya Belediyesi ekipleri pazarcılara da beyaz önlük dağıtarak daha hijyenik bir ortamda satış yapılmasını sağlıyor.

Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü işbirliğinde sıkı denetimler ile yürütülen hizmet hakkında yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ İlçemizde bulunan semt pazarlarında açıkta satılan süt ve süt ürünleri, yumurta vb. hayvansal gıdalar Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin talimatları ile 10 santigrat derecenin altında soğutuculu dolaplarda muhafaza edilerek satılmaya başlandı.

Dış ortamın etkilerine karşı( toz, toprak, haşere, bakteri) çok duyarlı olan bu tür gıdaların açıkta ve sıcak ortamda satışı beraberinde insan sağlığı açısından birçok tehlikeyi getirmektedir. Uygun olmayan şartlarda satışa sunulan ve buna bağlı mikropların bulaştığı veya bozularak normal yapısını kaybeden hayvansal gıdanın tüketilmesi ölüme kadar götürebilecek zehirlenmelere sebep olabilmektedir.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksinin getirdiği yasaklama ve Başkan Kimyeci’nin talimatları ile Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü semt pazarlarında bu kararı uygulamaya koydu. Bu projenin uygulanabilmesi için semt pazarlarında gerekli olan elektrik ve diğer altyapı hizmetleri Antakya Belediyesi ekiplerince sağlanıyor.

Bu uygulamayla beraber pazarlarda süt ve süt ürünleri satan pazarcılar beyaz önlük giyecek, satış esnasında eldiven kullanarak ürünlerini daha temiz ve hijyenik koşullarda müşterilerine sunma zorunluluğu taşıyorlar. Bu hizmetin amacı kaliteli, güvenilir gıda maddesi sunarak semt pazarlarında bu işten geçimini sağlayan pazarcıların satışını arttırırken, vatandaşlarımızın da sağlığını koruyarak gelecek nesillere örnek olmaktır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.