Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Antakya Ticaret Odasından kafa karıştıran inşaat

Antakya Ticaret Odasından kafa karıştıran inşaat
92 okunma
12 Temmuz 2016 - 22:31

Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının hizmet binasını, Günyazı mevkisinde alınan 3 dönümlük arsa yerine, Gündüz Caddesindeki eski yerine yapılması üyelerin tepkisine neden oldu. Üyeler hizmet binasının yeni arsa üzerine değilde eski yerine yapılmasına karşı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerine daha kaliteli hizmet verebilmek için 2013 yılında 725 bin lira bedelle aldığı Günyazı Mahallesi bölgesindeki yaklaşık 3 dönümlük yeni hizmet binası arsası dururken, eski ATSO binasının bulunduğu yaklaşık 500 metrekarelik alana yapımına başlanan yeni hizmet binası herkesi şaşırttı.

Şehrin en merkezi alanları arasında yer alan Gündüz Caddesi’nde yer alan ATSO binasının dar ve üyelere kaliteli hizmet verebilecek kapasitede olmadığından yakınan ATSO yöneticileri tarafından yeni bir hizmet binası yapımı için harekete geçilmişti. 2013 yılında harekete geçen ATSO yetkilileri, daha geniş ve ulaşımı daha kolay olan Günyazı bölgesinde arsa bakmış, ardından da dönemin Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın desteğiyle 2 bin 900 dönümlük bir arsa, 725 bin lira bedelle ATSO’nun yeni hizmet binası olması için teslim alınmıştı.

3 YILDA NELER DEĞİŞTİ

Aradan geçen 3 yılda neler değişti bilinmez ama, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmet binası üyelerine yeterli hizmet verecek alana sahip olmadığı gerekçesiyle yıkıldı ve ATSO farklı bir binada hizmet vermeye başladı. Ardından 725 bin lira bedelle alınan yeni hizmet binası arsası dururken, ATSO’nun yeni hizmet binasının yıkılan binanın arsası üzerine yapılacağı açıklandı. Bunun ardından da Yüksel İnşaat Ticaret Limited Şirketi isimli bir firmayla sözleşme imzalanarak yeni hizmet binasının yapımı için gerekli adımlar atıldı.

TEMELE ÇELİK KAZIKLAR YERLEŞTİRİLDİ

Yapılan ihalenin ardından sözleşme imzalanan firma yeni ATSO hizmet binasının yapımı için eski binanın arsasında çalışmalara başladı. Binanın temeli sağlam bulunmadığı için öncelikle yaklaşık 5 metre temel kazısı yapıldı. Ardından temelin sağlamlaştırılması için temele çelik kazıklar çakıldı. Bu adımların ardından da geçtiğimiz haftalarda binanın temel çalışmaları başladı. Yeni hizmet binası noktasında tüm bu çalışmalar yapılırken vatandaşın kafasındaki soru işaretleri de giderek büyümeye başladı. Yıkılan ATSO binasının arsa alanı yaklaşık 500 metrekare bir alandan oluşurken, bu binanın üyelere kaliteli hizmet vermek için yetersiz geldiği, üyelerin araçlarıyla geldiğinde araç park yeri sıkıntısının yaşandığı, aynı zamanda bu nedenle trafiğin sıkıştığı ve toplantı yapıldığı günlerde Gündüz Caddesi’nde yoğun bir trafik oluştuğu gerekçesiyle yeni hizmet binasının şehir dışında gelişime açık bir alanda yapılması hedeflenmişti. Tüm bu etkenler göz önünde bulunurken, ATSO yetkililerinin neden bu dar alana yeniden hizmet binası yapmak istediği vatandaşlarca merak ediliyor.

TARİHİ DOKUYA UYGUN MU?

Bir diğer soru işareti ise, ATSO hizmet binasının bulunduğu alanın tarihi dokusu. Binanın hemen karşısında eski Arkeoloji Müzesi ve Vali Konağı, onların yanında tarihi dokusuyla dikkat çeken İl Sağlık Müdürlüğü bulunurken, ATSO’nun yeni hizmet binasının hemen yanı başında ise tarihi dokusuyla dikkat çeken Ziraat Bankası binası yer alıyor. ATSO’nun bu alana yeni bir bina yapması tarihi dokuya ne kadar uygun? Bu da merak edilen konulardan birisi. Üyeler bu konularda yönetimden açıklama bekliyor.

EN BÜYÜK SORUN TRAFİK

ATSO’nun yeni hizmet binasının Antakya trafiğinin en sıkışık olduğu Gündüz Caddesi’nde olması, bölgedeki trafik yoğunluğunu da önemli ölçüde etkileyecek. Çünkü ATSO bünyesinde şuanda yaklaşık 40 personel çalışıyor, bu personellerin araçları bölgedeki trafik yoğunluğunu etkileyecek konular arasında yer alırken bir diğer konu ise ATSO’nun kendi bünyesinde bulunan hizmet araçları. Öte yandan yakın çevrede bulunan Ziraat Bankası, Hatay Büyükşehir Belediyesi gibi resmi kurumların da araçları düşünüldüğünde bölge trafiğinin gerçekten olumsuz şekilde etkileneceği düşünülüyor

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.