Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Antakya’da Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, hizmet dönemlerinin özellikle ilk 3 yıllık sürecinde altyapı çalışmalarına öncelik verilmesi, önem gösterilmesi, bu süre zarfında kent genelinde yürütülen ve 250 km.’yi bulan yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon hatlarının döşenmesi, yenilenmesi ve onarılması yönündeki çalışmaların sonuç vermesinin haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.

Belediye Başkanı Savaş, bu çalışmalara ek olarak kurumlarla işbirliği içinde hareket edilerek kentin altyapısına yönelik ortak çalışmalar yürütüldüğünü, doğalgaz hattı, Tedaş ve Telekom altyapı çalışmalarının da baz alındığında bu süre zarfında kentte 400 km.lik kapsamlı bir altyapı çalışması gerçekleştirildiğini vurguladı.

Antakya Belediyesi olarak kentin 45 mahallesinde ve ihtiyaç olan tüm sokaklarında gerçekleştirdikleri altyapı çalışmalarının 250 km., yani Antakya-Mersin mesafesi kadar olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, doğalgaz, Tedaş ve Telekom altyapı çalışmalarıyla bu rakamın toplamda 400 km.yi bulduğunu yani neredeyse Ankara- İstanbul arasındaki mesafe kadar olduğunu ifade etti.

Savaş, 4 yıl önce start verdikleri ve 6 ay öncesinde tamamladıkları altyapı çalışmaları esnasında çok ilginç ve hatta dramatik durumlarla karşılaştıklarını, örneğin muhtelif mahallelerde bulunan 40 sokakta kanalizasyon hattının hiç bulunmadığını, bu ihtiyacın foseptik çukur yöntemiyle giderildiğine şahit olduklarını ifade etti. Yine bu çalışmalar esnasında onlarca sokakta yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon  hattının olmadığını üzülerek tespit ettiklerini dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, bugün itibariyle ise tüm bu sıkıntıların gerçekleştirilen hummalı çalışmalarla çözüme kavuşturulduğunu vurguladı.

Eskiden en ufak bir yağışta belediyenin tüm birimlerinin Makine İkmal tesislerinde teyakkuza geçtiğini ve kriz masaları oluşturulduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “ Görevimin henüz 6.gününde şehrimizde yaşanan yoğun yağışlarda 1150 ev ve işyerini su basmış, o gün şehri dolaştığımda yüzlerce insan ellerinde paspas ve kovalarla evlerine ve işyerlerine giren suyu kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalışıyordu. 4 yıl önce o günlerde vatandaşlarımıza bir söz verdik ve şehrin altyapı sorununu çözüme kavuşturacağımızı belirttik. İnsanlarımız belki de ilk başta bizlere inanmadı.

Hatta zaman zaman 3,5 yıl boyunca yürüttüğümüz altyapı çalışmalarına zaman zaman serzenişlerde bulunuldu. Bu dönemde yaptığımız açıklamalarda altyapı çalışmalarının kolay olmadığını, bu işlerin sabırla yürütülmesi gerektiğini, sabrın sonunun ise selamet olduğunu, bu konuda hemşehrilerimizden hoşgörü ve anlayış göstermelerini dile getirmiştik. Hatta bu konuyu şöyle bir örnekle açıklamıştık. ‘Bir bebek 9 ay 10 günde doğuyor.

Anneler bu süreçte ne sancılar, ne sıkıntılar yaşıyor hepinizin malumu. Ama çocuk doğduktan sonra çekilen tüm sıkıntılar, acılar bir tarafa bırakılıyor. Sonuçta gürbüz bir çocuk istiyorsak tüm acılara katlanmamız şart.’ demiştik.  O günler içerisinde altyapı çalışmaları sebebiyle negatif yaklaşımda bulunan hemşehrilerimiz bugün bizleri her gördükleri yerde “Altyapı sorunumuz çözüldü. Sözünüzü tuttunuz. Allah razı olsun.” diyor.

Bugün bakıyorsunuz en ufak bir yağışta baskınlara sebep olan Saray Caddesi esnafımız artık evinde rahat uyuyor. Evlerini su basan hatta araçları sel sularında yüzen dağ bandında ikamet eden mahalle sakinlerimiz bugün teşekkür ediyor. Sokaklarında yağmur suyu kanalı olmayan ve bu yüzden her yağışta evlerini su basan vatandaşlarımızın bugün yüzleri gülüyor. 5 gündür şehrimizde orta şiddette de olsa neredeyse aralıksız yağışlar devam ediyor. Eskiden bu yağışlarda dahi ilgili birimlerimize yüzlerce şikâyet telefonu geliyordu.

İnsanlarımız motopomp ve dalgıç talebinde bulunuyor, evlerindeki ve işyerlerindeki suyun tahliyesi konusunda yardım talep ediyorlardı. Ekiplerimiz bu yağışlarda dahi Makine İkmal Tesisleri’nde 24 saat teyakkuza geçerek hazır kıta bekliyorlardı. Bugün baktığınızda ise tüm bu sorunların çözüme kavuştuğunu görüyoruz. Bu yüzdendir ki altyapı çalışmalarımızın sonuç vermesinin haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antakya’da Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir