Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Aromasıyla ve rengiyle talep gören “Kırıkhan Kavununda” hasat başladı

Aromasıyla ve rengiyle talep gören “Kırıkhan Kavununda” hasat başladı
38 okunma
10 Haziran 2021 - 14:36

İklim şartları ve toprağından kaynaklı araması, rengi, görüntüsü ve raf ömrünün uzun olmasından dolayı yurt içi ve yurt dışından yoğun talep gören Kırıkhan kavununda hasat başladı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ve Kırıkhan İlçe Müdürü Ali Temizkan kavun üreticilerimizi arazide ziyaret etti.

Tarım ve Orman il Müdürü Ergün Çolakoğlu yaptığı açıklamada; ”Kırıkhan ilçesinin kavun ile özdeşleşmiş bir ilçemiz. Kırıkhan’ın yanında Antakya ve Altınözü ilçelerinde de kavun üretimi yapılmaktadır. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda 20 bin dekara yakın kavun üretimimiz bulunmakta dekara 3 ile 5 ton arasında verim alınıyor. Kırıkhan’da özellikle üretilen kavunlar hem örtü altında alçak tünel dediğimiz sistemle hem de açık arazide yapılıyor. Buralarda Şubat ile Mart ayında fideler dikilir açık alanda ise Nisan ve Mayıs ayında ekimleri yapılıyor. Üretilen çeşitler balhan, galya ve ananas yoğunluklu olarak ekiliyor. İlimiz genelinde 20 bin dekara yakın yapılan üretimin karşılığında 60 bin tonun üzerinde bir rekolte elde edilmektedir. Şu an itibariyle kilogramı 1 lira 75 kuruş ile 2 lira arasında değişmektedir. Buda ilimize 100 milyonun üzerinde katkı sağlamaktadır.” dedi.

İlçede üretilen kavunların yurt içinde rağbet bulduğu gibi yurt dışında özellikle Ukrayna, Bulgaristan, Moldova ve Rusya gibi ülkelere ihracatı yapıldığını belirten Çolakoğlu, üreticilere bereketli sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.