Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Arsuz’da Sakıt Türü Kayısı’nın Hasadına Başlandı

Arsuz’da Sakıt Türü Kayısı’nın Hasadına Başlandı
26 Haziran 2021 - 11:04

Arsuz ilçesinde Sakıt Türü Kayısı meyvesinin hasadına başlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu; Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serkan Yılmaz ile birlikte Kurtbağı Mahallesinde Kayısı bahçesinde Sakıt türü Kayısı hasadı yaptı.

Üreticiden hasat ve ürün hakkında bilgi alan İl Müdürü Ergün Çolakoğlu yaptığı açıklamada, Arsuz kayısısının aroması ve büyüklüğü ile fark yarattığını vurgulayarak; “İlçede Kurtbağı, Beyköy, Derekuyu,Kozaklı, Karagöz ve Helvalı mahalleleri gibi belirli bir bölgesinde yetişen ve hem aroması hem de büyüklüğü ile fark yaratan Arsuz kayısısı çok meşhurdur” diyen Çolakoğlu, Arsuz’un Türkiye’nin en iyi kayısı merkezlerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğine dikkat çekti.

Çolakoğlu yaptığı açıklamada; “Arsuz’da yetiştiriciliği yapılan önemli çeşitlerimizden ‘sakıt’ cinsi Akdeniz bölgesinin geçici sofralık kayısı çeşididir.Türkiye’de üretimde 5’inci sırada bulunmaktayız. Arsuz ilçemizde 12.000 dekar alanda sakıt (şekerpare) çeşidi kayısı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 10.000 ton verim beklenmektedir. Üreticimize bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirmesini diliyorum” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.