Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Aşırı Sıcakların Narenciye Sektörüne Etkisi Masaya Yatırıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay’da yaşanan aşırı sıcakların Narenciye sektörüne etkisi ve çözüm önerileri, Dörtyol TSO’da geniş çaplı olarak masaya yatırıldı.

Akdeniz’de Etkisi altına alan ve 14-19 mayıs tarihlerinde mevsim normallerinin üstündeki ani sıcaklık değişimi sebebiyle zarar gören narenciye ile ilgili afet bilgilendirme toplantısı Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakan Yrd. Sn. M. Hadi Tunç, Dörtyol Milletvekili Sn Hacı Bayram TÜRKOĞLU, Tarım Reformu Genel Müd. Sn. Hasan Özlü ve Müd. Yrd. Sn. Bekir Engürülü İle Birlikte Telekonferans’la katılınan ve Hatay Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sn. Ergün Çolakoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantıda narenciye afeti’nin etkileri ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Erzin – Dörtyol – Payas İlçelerimizin Kaymakam ve Belediye Başkanları, Tarım ve Orman İlçe Müdürleri, Ulusal Narenciye Konseyi Bşk. Narenciye Üreticileri Birliği Bşk. ve Ziraat Odası Bşk.’ları, Siyasi Parti, STK, Basın, Muhtar Temsilcileri Pandemi Kuralları Çerçevesinde Katılım gösterdiler.
Toplantıda belirtilen yol haritası ile ilgili;

👉 Narenciye üreticilerimizin borçlarının faizsiz 1 yıl ötelenmesi
👉 Narenciye üreticilerimizin genel borçlarının yapılandırılması
👉 Ani sıcaklık değişimi sonucu oluşan afetlerin gelecek yıldan itibaren tarsim kapsamına alınması
👉 Narenciye üreticilerinin ilçe tarım müdürlüklerine sunacakları başvuru dilekçelerine istinaden narenciye bahçelerinde hasar tespit raporu’nun tutulması
👉 Cumhurbaşkanlığı Acil Yardım Ödeneği bütçesinden afetten kaynaklı zararın telafisi hususlarında bir çalışma yürütülmesi,

Tarım ve Orman Bakan Yrd. Sn. M. Hadi Tunç ile yapılan telekonferansta belirlenmiş olup, narenciye üreticilerimizin sorunlarının çözümünde yakın takipçi olacağını ve tüm çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerini iletti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aşırı Sıcakların Narenciye Sektörüne Etkisi Masaya Yatırıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir