Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Bademler Çiçek Açtı, Bahar Göründü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

A.Vasi Köse

Hatay’ın bahçelerinde, bağlarında çiçekler açtı. Bademler, elmalar, meyve ağaçları çiçeklere büründü. 21 Mart tarihinde Nevroz kutlamaları yapıldı. Mart artık bitiyor ve Nisan güzel yüzünü göstermeye başladı. Başladı başlamasına ama Memleketimin bir bölgesinde yüzleri gülmeyen kadınlar var, çocuklar, ihtiyarlar, gençler var.

Dün bir yerde oturuyordum. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, Aktepe’de, Kumlu’da, Reyhanlı’da, Akbez’de ve köylerde binlerce Muhacir Suriyeli yaşıyor. Bunların bir kısmı gayet iyi durumda, bir kısmı ise insanların gözyaşı pınarlarını parçalayacak kadar perişan. Böyle bir evi ziyaret eden S. isimli bir bayan yaşanan yoksulluğu dile getiriyor ve çözüm için bir parti yöneticisine durumu anlatıyor. Kendisini bir partinin kadın kolları temsilci olarak gören bayanın bir kâğıt parçası üzerine yazdığı yazıyı okudum. O parti yöneticisi de kadını KEMEP yöneticisine bir arkadaşa yönlendiriyor. Bayan KEMEP yöneticilerinden bu aileye yardım edilmesini istiyor.

Kırıkhanlı kelli felli işadamı, bir doktor ve saygın bir diğer vatandaş KEMEP yöneticilerine yaptıkları çalışmaları takdirle karşıladıklarını ifade ederek zor durumda olan bir Suriyeli vatandaşa yardım eli uzatılmasını istiyorlar. Bu ailenin unları bitmiş. (!) Bir çuval un elli lira. Bu arkadaşlar, değil elli liralık bir bağış, isterlerse her biri on ton un bağışlayabilir ve bu bağış onları bir gram zorlamaz.

Yardım etmek için ille de birileri kapılarını çalıp yardım edin mi diyecek bizim insanımıza. Bu insanlar vatan topraklarından kaçıp, Müslüman bir ülkenin bir şehrine, Bayezid-i Bistami Hz.lerinin türbesinin bulunduğu Kırıkhan’da binlerce Suriyeli mülteci var. Bu insanların çocukları, anneleri, babaları, kızları, torunları var. Bir paket sigara 7.5 lira çoğu arkadaş günde birkaç paket sigara tüketip hava atıyor, bu yoksul ve dilsiz insanlara yapılacak on liralık bir bağışın ne kadar önemli olduğunu nasıl anlatmalı bilmiyorum. Bu insanları gördüğümüz zaman bir an için kendinizi onların yerine koyun. Çoğu arkadaşım “Biz Suriye’ye gitsek bizi bırakmazlar ve yaşatmazlar” diye itirazlarını dile getiriyor. Onlara “Türklerin misafir severliğinden, merhametli olmaktan, mazlumun yanında yer almaktan söz ediyorum.” “Geç bunları gazteci.” diye cevap veriyorlar.

Bahar geliyor. Bölgemize de Baharın o güzel yüzü yansırda komşu ülkede yaşananlar sona erer ve artık barış egemen olsun.

Son birkaç gün içinde İsrail’in özür dilemesi, Gazze kuşatmasının kaldırılabilirliği gibi bizi gururlandıran olaylar yaşadık. Nedense ben kişisel olarak bu konuya pek sevinemedim. Çünkü İsrail bölgede kendisi dışında hiçbir halkın yaşamasına izin vermiyor. Filistinlilerin senelerdir çektikleri sıkıntılar işkenceler aklıma geliyor. Şüphe ile bakıyorum.

Suriye’de ise Muhaliflerin saldırıları sonucu bölgenin en büyük din âlimi Ramazan El Buti hayatını kaybetti. O, İslam âleminin en güzel camilerinden biri olan Emevi Camii’ne yapılan saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum ve Suriye halkına Allah akıl versin, bir birlerini yok etmesinler diliyorum.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bademler Çiçek Açtı, Bahar Göründü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 9 sene önce

    İslamın hoş görüsü nü şiar edinmiş bir millet olarak elbette mazlumu zalime karşı korumak kollamak şüphesiz ki Türk Milletinin başta gelen görevidir. İnsancıl duygularını takdirle karşılıyorum yüreğine sağlık muhterem dostum.

    Cevapla