Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Başkan Savaş Demokrasi Bulvarı’nın canlı yayın konuğu oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, 14 Nisan Cuma günü saat 19.30’da HRT Akdeniz TV’de Ali Yolcu’nun sunduğu Demokrasi Bulvarı’nın canlı yayın konuğu oldu.

“UĞUR MUMCU BULVARI’NDA ÇALIŞMALARIN HIZLI BİTMESİ VE ESNAFIMIZIN OLUMSUZ YÖNDE ETKİLENMEMESİ İÇİN ARKEOLOG VE İŞÇİLERİMİZ ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI”

Defne ilçesinde yapımı gerçekleştirilen battı çıktı projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Uğur Mumcu Bulvarı Antakya, Samandağ ve Defne için oldukça önemli bir konuma sahip. Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman meydanda peyzaj düzenleme çalışması gerçekleştireceklerini bizlere dile getirdi. Projeye başlandığı zaman bir takım ulaşım ile alakalı sorunlar olduğundan dolayı istişareler gerçekleştirerek ulaşım sorununu çözüme kavuşturmak amacıyla battı çıktı projesi yapmaya karar verdik. Bu bölge sit alanı olmamasına rağmen kazı çalışmaları sonucunda bölgede hamam, kilise duvarı, mozaikler ve mezarlar çıktı. Uğur Mumcu Bulvarı’nda çalışmaların daha hızlı bitmesi ve esnafımızın olumsuz yönde etkilenmemesi için arkelog ve işçilerimiz çalışmalarını hızlandırdı. Anıtlar Kurulu ile toplantı yapmamızın ardından kazıların uzun sürmemesi için işçi sayılarını arttırdık. Müze Müdürlüğü ve valimizin de bizlere bu konuda destekleri oldu. Mozaiklerin kaldırılması için çalışmalar devam ediyor.Uğur Mumcu Bulvarı’nda çıkan tarihi eserleri sergilemek istiyoruz. Bu tarihi zenginliğimizi sergilemek için de 15 dönümlük yer arıyoruz.Bu çalışmalarımızın uzaması halinde her ihtimale karşı halkımızın daha fazla sıkıntı çekmemesi amacıyla on gün önce Hanna Deresi’nin üstünde trafiği en az yüzde 60-70 civarında rahatlatacak köprü çalışması başlattık” dedi.

“ŞUAN BİZLERE SUNULAN REFERANDUM SİYASİ LİDERLERE YADA BİR PARTİYE BAKILARAK KARAR VERİLECEK VE TARAF GÖZLE BAKILACAK BİR HADİSE DEĞİLDİR”

16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumu değerlendiren Başkan Savaş, “Öncelikle referandumun Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm insanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hangisi bizim insanımıza ve ülkemize faydalı ise sonucun bu şekilde çıkmasını istiyoruz. Hatay’ın bütün ilçelerinde geziyorum ve vatandaşlarımızın meraklarını gidermek amacıyla bu anayasa değişikliğinin felsefesini ve yapılmak istenen değişikliklerin ruhunu anlatıyoruz. Malesef insanlarımızın büyük bir kısmı halen maddelerin ne anlama geldiğini bilmediklerini görüyoruz. Ben buraya taraf olarak gelmedim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye başkanıyım ama Hatay’ın da belediye başkanıyım. Şuan bizlere sunulan Referandum siyasi liderlere yada bir partiye bakılarak karar verilecek ve taraf gözle bakılacak bir hadise değildir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu güne kadar parlamenter sistem ile yönetildi. Atalarımız Türkiye Cumhuriyetinin yönetim sistemini kurarken bu topraklar üzerinde yaşayan tüm vatandaşların yönetilme sistemine en uygun olanın Parlamenter sisteme olduğunu bilerek kurmuşlardır. Referandum da oylayacağımız Anayasa Değişikliğinde ise bundan sonra partili başkanlık veya partili Cumhurbaşkanlık sistemi ile yönetilmemiz için önümüze getirilen seçenektir. İnsanlarımız oy kullanırken geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve torunlarımızın can ve mal güvenliği, insan hakları yönünden getirisi ve götürüsünü düşünerek hareket etmeli. Benim herkesin görüşüne saygım var. Ben herkesin belediye başkanıyım ve herhangi biri için değil bu ülkenin çocukları ile kendi çocuklarım için oy kullanacağım. Çünkü bizlere emanet edilen bu ülkeyi sağ salim gelecek nesillere ve çocuklarımıza bırakarak onların bu ülkeyi daha ileriye götürmelerini ve güzel bir şekilde yönetilen çağdaş ve demokratik bir ülkede yaşamasını istiyoruz” sözlerinin altını çizdi.

“BEN HATAY’IN NEZAKETİNİ, ZERAFETİNİ VE MİSAFİRPERVERLİĞİNİ YAPMAKLA MÜKELLEFİM”

Programın sunucusu Ali Yolcu’nun Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’a gelişi ile ilgili sorusu üzerine de detaylı açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimize geldi ve kendisini karşıladım. Ben Hatay’ın nezaketini, zerafetini ve misafirperverliğini yapmakla mükellefim. Hatay’ a kim gelirse gelsin benimle görüşmek isterse de kabul ederim. Sayın Cumhurbaşkanımız siyaseten gelmiş olsa da Hataylı olarak nezaket kuralları ve hoşgörümüz ile ona hoşgeldin dememiz gerekir. Eğer Cumhurbaşkanımızı havaalanında karşılamamış olsaydım Türk toplumu ve Hatay halkı adına doğru yapmamış olacaktım. Muhalefet belediye başkanı olabilirim ama gelen devlet büyüğümüzü karşılamak benim karekterim ve insanlık görevimdir” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA HAYIRLI BİR GELECEK İÇİN REFERANDUMDA OY KULLANMALIYIZ”

Referandum da kullanacağı oy hakkında görüşlerini soran Ali Yolcu’ya cevap veren Başkan Savaş, “Ben Hatay’da yaşayan ve görüşü ne olursa olsun herkesin belediye başkanıyım. Biz her partiye oy vermiş insanlardan oy alıyoruz.Benim yanıma belediyeye gelen veya benimle görüşmek isteyen yada herhangi bir işi olan insanın şu partiden bu partiden diye işimizi yapmaz önyargısı ile gelmesini istemiyoruz. Bu şehir adına yakışır bir şekilde yaşaması ve hizmet edilmesi için herkese kapım açıktır. Bu anlamda insanları kucaklama gayesi içerisindeyim. İnsanları hayvanlardan ve diğer canlılardan ayıran tek şey akıldır. Benim de aklım ve mantığımla oy vermem lazım. Çocuklarımıza hayırlı bir gelecek için referandumda oy kullanmalıyız. Benim insanım gökkuşağı gibi rengarenk ve baskıyıa boyun eğmez. Ben de hayatım boyunca baskıya boyun eğmedim. Herkesin özgür olmasından yanayım” ifadelerini kullandı.

“MESELE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN NASIL YÖNETİLECEĞİ MESELESİDİR”

16 Nisan’da anayasa değişikliği için yapılacak oylamanın uzun bir süreçten geçmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Savaş, “Referandum aslında tüm siyasi partilerin uzun bir süre araştırması gereken bir konu. Bizim gelenek, görenek, milli hassasiyetimiz ve beklentilerimiz için bütün siyasi partiler, hukukçular, anayasa profesörleri, değerli üniversitelerimiz ve hocalarımızın hem siyasilerle hem de STK’larla platformlarda tartışmaları gerekirdi ve en az bir yıllık süreç gerekliydi. Türkiye’ye uygun bir anayasa çıkarılması gerekirdi. Mesele Türkiye Cumhuriyeti nasıl yönetileceği meselesidir” sözlerini vurguladı.

“SEÇİM SONRASI BİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK HİÇBİR ZAMAN TARAFLI OLMADIM “

Seçimde taraflı olup olmadığı hakkında sorulan soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “Ben seçim sonrası bir belediye başkanı olarak hiçbir zaman taraflı olmadım. Hak neyse her zaman onu yapmaya gayret ettim. Benimle görüşmek isteyen herkesi parti veya siyasi kimliğini düşünmeden kucaklamak zorundayım. Benim karakterim ve dünya görüşüm budur. Cumhurbaşkanımızın da kollarının herkese açık olması lazım bütün ülke vatandaşlarına ve ihtiyaç sahiplerine eşit bir şekilde bakarak öyle davranması gerekir” dedi.

“YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI BİRBİRLERİNİ BÜTÜNLEMEK VE DENGELEMEK ZORUDA”

Yeni sistem hakkında açıklamalarına devam eden Başkan Savaş, “Yasama, yürütme ve yargı birbirlerini bütünlemek, dengelemek ve denetlemek zorunda. Demokrasiyi özümseyen hiçkimse sıkıntı yaşamamalı ve Yargı her şeyin üstünde olmalıdır. Ama bu yeni sistemde her şeyin üstünde Cumhurbaşkanı olacak. Ortadoğuda, çevrenize baktığınız zaman Suriye, Mısır ve Irak’da bu sistem var. Bu ülkelerdeki halkın ne durumda olduğuna da bakılması ve düşünülmesi gerekir. Bu yeni sistem ile yasama, yürütme ve yargıda denge kayboluyor ve bir kişinin hakim olduğu devlet yapısı oluşuyor ” sözlerine yer verdi.

“MUHALEFET ALTYAPI SORUNLARIMIZIN HALLEDİLMESİ İÇİN BÜTÜN GEREKÇELERİ ANLATMAMIZA RAĞMEN RET OYU VERDİ”

Avrupa Kalkınma Bankası’ndan 5 milyon avro hibe, 27 milyon avro borç olmak üzere krediye başvurduklarını belirten Başkan Savaş, “Hatay’ın üç tane önemli ilçesi ile birlikte diger ilçelerle bağlantılı olarak birçok köyün altyapı sorunlarını halledilmesi için oldukça çaba sarfederek krediye başvurup onay aldık ve bu sorunları da meclise sunduk. Diğer illere baktığımızda, her taraf altyapı için evet derken muhalefet üç ilçemizin altyapısı sorunlarımızın halledilmesi için bütün gerekçeleri anlatmamıza rağmen ret oyunu verdi. Belli ilçelere hizmet vereceğimiz zaman evet derken diğer ilçelere hayır denilmesi, aynı zamanda Hatay’ın meclis üyelerinin de bir ilçenin değil Hatay’ın her ilçesinin meclis üyesi olduğunu unutmamaları gerekir” dedi.

“50 YILDIR HİZMET YAPILMAYAN MAHALLELERE HİZMET VERİYORUZ”

Hatay’ın Türkiye’de en fazla altyapıya yatırım yapan bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Savaş,” Bizim ilimiz Türkiye’nin diğer illerine göre en fazla yatırım yapan bir şehirdir. Antakya ve Defne ilçelerinin bazı noktalarında yıllardır çözülemeyen bir su sıkıntısı vardı.8-9 aydır bu mahallelerde su sorunlarını çözdük. Oldukça geniş önlemler aldığımızdan dolayı bu yaz daha rahat geçeceğini düşünüyoruz.1000 km’lik içmesuyu şebekesi döşüyoruz ve bir kısmı bitti. 50 yıldır hizmet yapılmayan mahallelere hizmet veriyoruz. Hatay halkının hassasiyetini biliyorum fakat herkesten sabır ve zaman istiyoruz. Şunu kimse unutmasın ki gece gündüz memleketimi düşünen biriyim. Hatay’ı geleceğe taşımak amacıyla çalışma arkadaşlarımla birlikte oldukça fazla düşüncelerimiz var” ifadelerini kullandı.

“HANGİ RENKTEN OLURSAK VEYA HANGİ GÖRÜŞE SAHİP OLURSAK OLALIM TEK BİR BAYRAĞIMIZ VAR “

Programın sonunda herkesin akıl ve mantığıyla hareket etmesi ve ülkesinin geleceğini düşünerek oy kullanması gerektiğini vurgulayan Başkan Savaş, “16 Nisan sadece evet veya hayır denilecek basit bir referandum değil. Bundan sonra bizim ülkemizdeki geleceğimizi her anlamda etkileyen bir seçime giriyoruz. Her görüşe saygımız sonsuz. Benim naçizane fikrim herkes bilerek oy kullanmalı. Bu sitemin neler getirip neler götüreceğini düşünerek akıl ve mantığını kullanması gerektiğini düşünüyorum. 16 Nisan akşamından sonra inanıyorum ki Türkiye daha da rahatlar ve insanlarımız birbirlerini anlamaya yönelik davranışlar içerisinde hareket eder. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki biz birbirimizin düşmanı değil Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Hangi renkten veya hangi görüşe sahip olursak olalım tek bir bayrağımız var. Biz yönü Ankara’ya dönük, Türk Bayrağı’nın gölgesinde olan ve vatandaşlık görevini hakkıyla yerine getiren herkesi seviyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Savaş Demokrasi Bulvarı’nın canlı yayın konuğu oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir