Başkan Yaman’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı;

“Yaşadığımız coğrafyanın bağımsızlık uğruna gerçekleştirdiği efsanevi direnişin meyvesi olan Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıldönümündeyiz.

29 Ekim; Sevr Antlaşması ile köleleştirildiği sanılan bir toplumun ve tarih sahnesinden silinmek üzere olan bir medeniyetin ayağa kalkışı, savaş ve yoksulluktan bitkin bir halkın karanlıktan çıkıp geleceğe umutla bakmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserini bizlere emanet ettiği gündür.

93 yıl önce bu topraklarda yaşanan bağımsızlık mücadelesi yeni bir aydınlanma hareketine dönüşerek ulusal egemenliği temel alan Cumhuriyet Devrimini doğurmuştur. Tüm dünya medeniyetlerinin gizlenemez bir hayranlıkla izlediği bu devrimin mimarı ve öncüsü olan Atatürk’ün ilke ve devrimlerini özümsemek bizlerin asli görevi olmalıdır. Toplumsal gelişme ancak çağın gerektirdiği donanımlara sahip, hak ve sorumluluklarının farkında, üretken, çalışkan, demokrasiden ve toplumun değer yargılarından ödün vermeyen bireylerle mümkün olur. Burada Atatürk’ün yüksek zekâsı, aydınlanmacı ruhu ve ileri görüşlülüğünün yansıması olan bir sözü büyük anlam ifade etmektedir:

“Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister.”

Tüm dünyada ve özellikle de hemen yanı başımızda sürüp giden savaşları, ülkemiz sınırları içinde baş gösteren baskıcı uygulamaları ve halkın sürüklendiği kutuplaşma ortamını düşündüğümüzde, Cumhuriyet’in öneminin bir kez daha altının çizilmesi gerektiği açıktır. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca kişisel hırslar uğruna savaşlara girmemiş, içsel bütünlüğü korumuş ise tüm bunları Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet Devrimlerine borçlu olduğumuzu bilmemiz çok büyük önem arz etmektedir.

Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını saygı ve özlemle anıyor, tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Yaman’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir