Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Başkan Yavuz’un 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

Başkan Yavuz’un 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı
93 okunma
18 Mayıs 2017 - 11:06

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 98.yıl dönümü münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

“19 Mayıs Yeni Türkiye’nin ve Atatürk ‘ün doğum günüdür. Kurtuluş Savaşını kazanan büyük iradenin emanetine sahip çıkan aziz milletimizin, 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“İşte bugün; 19 Mayıs 1919 ‘da Mustafa Kemal Atatürk‘ün, Bandırma Vapuru ile Samsun ‘a çıkarak, itilaf devletlerinin Anadolu işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşını başlattığı gündür.

1914-1918 yılları arası I. Dünya savaşı sonrası, Yurdumuz, itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, silahları, topları ve ordusu dağıtılmış, Mondros Ateşkes antlaşması imzalanmış, yurdumuz bir fiil olarak işgal edilmeye başlanmış, Adana, Hatay ve çevresi Fransızlar; Konya, Antalya ve çevresi İtalyanlar; Trakya, İzmir ve çevresi Yunanlar, Musul, Antep, Maraş, Urfa, Eskişehir, Bartın, Samsun, İzmir İngilizler; Erzurum ve çevresi Ermeniler tarafından işgal edilirken, Boğazlar ise düşman gemileri tarafından paylaşılarak işgale uğramıştı.

İşte 19 Mayıs; Bu işgalleri yok etmek için çıkılan yolun başlangıcı oldu. 23 Nisan 1920 TBMM açılışı, düzenli ordunun kurulması, bu milli ordunun işgalci düşman orduları ile çarpışmaya başlaması, I.İnönü, II.İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan savaşları sonucunda yurdumuzun işgal kuvvetlerinden temizlenerek kurtulması sağlandı.

19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin tarihteki dönüm noktalarından birisi olup 19 Mayıs ‘ı daha iyi anlayabilmek için Atatürk ‘ün 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunun çok iyi bilinmesi gerekir. Bu yolculuk Ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun yolunu açmış, milli birlik, beraberlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek uğrunda halkımızın küllenen umutlarını canlandırmış, Anadolu insanının tek yumruk, tek yürek olmasını sağlayarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’ da Samsunda başlattığı bu bağımsızlık hareketi, milletimizin azim ve kararlığı ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadelemiz topyekün bir zaferle sonuçlanmıştır.

Bu günü Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyor, bu kahramanlık destanını, o yıllarda yaşanan büyük sıkıntıları çekilen çileleri tekrar yaşamamak için unutmamaya, yeni genç nesillere de ders alsınlar diye her yıl yaptığımız etkinliklerle unutturmamaya çalışıyoruz.

Gençlerimize daha iyi bir yaşam, daha umutlu bir gelecek hazırlama, dinine, diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek görevimiz olduğu bilinciyle mücadele ediyoruz.

Atatürk’ün gençlerimize armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı heyecanını, yurdumuzun her köşesinde milletçe hep birlikte bir kez daha yaşarken 98 yıl önce başlatılan bu kutlu mücadeleyi sonsuza kadar da yaşatmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs 1919 tarihinde işgal ve esarete karşı ilk adımın atılışının, Türk’ün yeniden bağımsızlık ve işgallere karşı direnişinin ve şanlı kahramanlık mücadelesi başlangıcının 98.Yıl dönümünde başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere milli mücadele yolunda vatanımızın birliği ve bütünlüğü için şehit olan bütün asker ve polislerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin ve sevgili gençlerimizin 19 Mayıs ATATÜRK’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Tüm şehitlerimizin Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.