Başkan Yavuz’un ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’un Cumhuriyetimizin 92. Yılı dolayısıyla kutlama mesajı.

“Bugün Türk Milletinin en büyük Milli Bayramı olan Cumhuriyet Bayramını gururla kutluyoruz. Ulu Önder Mustafa Keman Atatürk’ün 29 Ekim 1923 Yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet felsefesi, Milletin fertleri arasında hiçbir ayrılık yaratmadan özel bir imtiyaz tanımadan, siyasi yönde ve konular önünde eşitlik sağlayan Millet yararına gelişmeyi öneren halka refah ve Mutluluk getiren seçim ilkesiyle keyfiliği önleyen bir yönetim şeklidir. İş te bu değer bizleri Milli bir devletin onurlu bir şekilde özgürce düşünebilen, eşit halkların alan birer ferdi Devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Devleti yönetme işini kişilerin ailelerin, bir zümrenin yâda belli bir sınıfın eline bırakmayan cumhuriyet sistemi 1923’ten beri Ülkemize büyük katkılar sağlamış Türk toplumunun, Millet olma bilince ulaştırılmış bireyi ’de Vatandaş konumuna yükseltilmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamleleri olan Cumhuriyet getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, Ekonomik sosyal ve siyasal yaşantımız görünmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet tamamen halkın iradesini gözeten bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, demokratik bir ortamda halkın kendi kendisini yönetecek kişileri seçme ve seçilme özgürlüğüdür. Atatürk bu rejim sistemini seçerek ülkenin yönetiminde halkın söz sahibi olmasını isteyerek bunu Cumhuriyet ile gerçekleştirmiştir.

Kurtuluş savaşı bitmiş, meclis kurulmuş ve yeni bir devlet kurulması gerekiyordu. 29 Ekim günü M. Kemal Milletvekilleriyle görüştükten sonra taslağı hazırlanan Cumhuriyet önergesini TBMM’ye verdi ve meclis önergeyi kabul etti. Böylece aynı gün 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edildi.

Cumhuriyet bayramı Türkiye Cumhuriyetinin resmen kurulduğu, 29 Ekim günü yıl dönümü olarak kutlanır. Ulu önder Atatürk diğer Milli Bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere armağan olarak bırakmıştır. Bizlerde yeni T.C .nin kuruluş günü olan 29 Ekimi her yıl milletçe coşku ve neşe içinde kutlamaya devam edeceğiz.

Türkiye Milleti için Cumhuriyet Bayramı Milli birlik beraberliğinin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Cumhuriyet bayramı gittikçe büyüyen ve çağdaşlaşan Türkiye’nin bir işaretidir.

Gücünü Milletimizin ortak iradesinden alan Cumhuriyet, Milletimizin azmi ile ve büyük bir iman gücü ile gerçekleştirdiği Kurtuluş mücadelesinin eseridir. Cumhuriyet her şeyini kaybetmiş bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanmak için giriştiği milli mücadelenin sonunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Bu nedenle Yüce Türk Milleti kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyetini Huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için el birliği ile çalışarak Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve milletimizin birlik ve beraberliğine her zamandan daha çok önem vereceğiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşlarına canından aziz bildiği Vatanı için kanlarını bu toprağa vermiş bütün şehitlerimizi, gazilerimizi sonsuz, minnet, şükran ve rahmetle bir kez daha yâd ediyor ve ruhları şad olsun.

Cumhuriyet bayramımızı Yürekten en kalbi sevgilerimle kutluyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Yavuz’un ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir