Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Baz İstasyonuna Tepkiler Sürüyor

Baz İstasyonuna Tepkiler Sürüyor
15 okunma
30 Mart 2021 - 9:48

Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı binası üstünde kurulan baz istasyonu ile ilgili Yeni Çarşıda Mahalle sakinleri toplanarak tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde protesto edilen ve kaldırılacağı yönünde açıklama yapılan ilçemiz Yeni Çarşı çatı katındaki baz istasyonunun hala kaldırılmamasına tepki gösterilerek basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına; Cemal Gürsel Mahallesi muhtarı Selim Meynioğlu,  CHP Samandağ İlçe başkanı Turgay Abacı,  SYKP İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon, Samandağ Esnaf Dayanışma Platformundan Ali Nehir, Yeni Çarşı Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Eşref Restaurant sahibi Mehmet Gülen ve çok sayıda Mahalle sakinleri katılarak destek verdi. 

ABACI “GÖNÜLLÜ AVUKAT OLARAK  VATANDAŞLARIN  HAKLI TALEPLERİ İÇİN ELİMDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIM”

Her zaman halkın yanında olduklarını söyleyen basın açıklamasına katılarak DESTEK YAPAN CHP İlçe başkanı Turgay Abacı YAPTIĞI AÇIKLMADA hiçbir karşılık beklemeden gönüllü olarak baz istasyonu mağduru olan mahalle sakinlerinin avukatlığını yapmak istediğini açıkladı.

baz istasyonu mağdur vatandaşlar gönüllü olarak avukatlık yapacağını söyleyerek  destekleyen İlçe başkanı Turgay Abacı “  Her zaman mağdur vatandaşların yanındayız.  Şuan baz istasyonu durdurulmuş. İşlek vaziyette değil. Vatandaş baz istasyonunun kaldırılmasını talep ediyor. Bende gönüllü avukat olarak bu haklı talepleri için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

MATEMATİK ÖĞRETMENİ KORAY DÜZEL “YAŞAMA HAKKI” ‘NA DİREK SALDIRIDIR”

    Baz istasyonun derhal kaldırılmasını gerektiğini söyleyen Mahalle sakinleri adına basın açıklamasını okuyan matematik öğretmeni Koray Düzel şunları söyledi. “ Sayın basın mensupları ve mahalle sakinlerimiz, mahalle halkımız adına bu açıklamayı düzenliyorum. Açıklamamızın temel nedeni, sokağımızda bulunan yeni çarşı üzerine kurulan, güvenlik mesafesini ihlal eden ve konumu itibariyle, insanların yoğun yaşadıkları ve hayatımızı sürdürdüğümüz baz istasyonudur.

Tüketici Hakları Derneği Resmi makalesinde belirttiği üzere bas istasyonlarının çok yüksek frekansa sahip elektro manyetik mikrodalga yaydığı, bu dalgalın 1 saniyede yüz milyon kez titreşerek insanlara, canlılara, cihazların elektronik devrelerine ciddi zarar verdiği uzmanlarca belirtilmektedir. Bu konuda ciddi araştırmalar bulunmaktadır.

Araştırmaların sonuçlarına göre baz istasyonları; En çok hamileler, yaşlılar ve çocuklarda lösemi beyin tümörü ve lenfomaya Hücrelerin kanserleşmesine Sinir sisteminin tahribatına Bağışıklık sisteminin bozulmasına Kısırlığa, gen bozukluğuna neden olmaktadır. t Mahallemizdeki, Belediye çarşısı üzerinde gelişi güzel kurulan baz istasyonunu istemiyoruz. Kurulurken çevredeki yerleşim yerlerinin yakınlığı göz ardı edilmiştir.

”Yargıtay 4. Hukuk dairesi tarafından alınan Baz istasyonları yerleşim yerleri dışında kurulmalı” kararı hiçe sayılmıştır. İnsan sağlığını hiçe sayan bu baz istasyonunu kuranlar ve kurulmasına izin verenler bu sürece iştirak etmiş. Vatandaşın haberi olmadan sessiz sedasız haber vermiş ve desteklemiştir. Milleti göz göre göre çaresiz bırakarak hastalıklara terk etmiştir. Baz istasyonunu kuran kuruluş; geniş bir halk kitlesine yarar sağladığını belirtmiştir. Fakat bu yararın sağlanması karşısında da kişilerin ciddi sağlık sorunlarının yaşanması kabul edilemez.

Anayasanın 17. Maddesinde bulunan ve temel hak olan “YAŞAMA HAKKI” ‘na direk saldırıdır. Hiçbir hizmet insanın yaşamı kadar öncelikli ve önemli olamaz. Bunun karşılığı olarak insanın ölümü uygun bir sonuç kabul edilemez. Anayasanın “ sağlık hizmetleri ve çevresinin korunması başlıklı 56. Maddesinde: harekesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu ; Çevreyi geliştirmek Çevre sağlığını korumak Çevre kirlenmesini önlemek, devletin ve vatandaşın ödevi hükmüne yer verilmiştir.

İnsan hakları evrensel beyannamesinin 25. Maddesi de aynı yöndedir. Bu açıklamalar doğrusunda Cemal Gürsel Mahallesi sakinleri olarak: Belediye çarşısı üzerine kurulan baz istasyonunun Hiçbir vatandaş zarar görmeden önce ivedikle kaldırılmasını ve kaldırılması için gereğinin ivedi şekilde yapılmasını talep ediyoruz. Baz istasyonunu istemiyoruz! yaşamak istiyoruz! baz istasyonunu kurdurmayacağız!

KİMYON: . BUNA KALDIRILACAĞI YÖNÜNDE YANIT GELDİ ANCAK HENÜZ KALDIRILMADIĞINI GÖRÜYORUZ. BİZ BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

SYKP İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon,  “Cumhuriyet Mahallesi sakinleri ile Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı da kurulan Baz istasyonu’nun kaldırılmasıyla ilgili 3. Kez basın açıklaması yapmıştık.1. Yaptığımız açıklamadan sonra Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Baz istasyonunun bir iki gün içerisinde kaldırılacağını açıklamıştı.Biz 1 hafta bekledik hiç bir gelişme olmadı ve 2. Basın açıklamasını yaptık. Takipçisiyiz dedik açıklama bekledik. Aylardır ses seda yok.

Bugün 3. Basın açıklamasını yaptık. Enerji şirketleri daha çok kar etsin diye yaşam alanları dışında kurması gerektiği Baz istasyonunu evlerimizin dibinde kuruyor. Buna karşıyız. Yetkililerden olumlu ya da olumsuz bir açıklama bekliyoruz. Ama bizim duymak istediğimiz net “BAZ ISTASYONUNU DERHAL KALDIRIYORUZ” açıklamasını sizden duymak istiyoruz.  Baz istasyonu yüzünden yakınlarımızın kanser olmasını ve ölmesini istemiyoruz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.