Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Bir HAYAD hikayesi

Bir HAYAD hikayesi
140 okunma
30 Nisan 2014 - 18:26

-Hayad ve Hayad’a güç verenler; Hasene derneği

Bundan bir buçuk yıl önceydi.. yurtiçinden yurtdışından birçok sivil toplum kuruluşuna Kırıkhan da ki Suriyeli sığınmacıların dramını anlatan mesaj göndermiştik.. belki dikkate alır da yardım ulaştırırlar..

Almanya da uzun yıllar yaşamış olan dernek kurucularımızda Şaban KIYAGAN, Hasene derneğine de bu mesajlardan atmıştı. Hasene derneği mesajımıza kısa süre de karşılık verdi. bizleri araştırıp çalışmalarımızı/organizasyonumuzu yerinde incelediler.
Genellikle yardım kuruluşları bir gurubun, cemaatin, tarikatın yardım kolu şeklinde gelişmiştir. Bağımsız yardım kuruluşu var mıdır şahsen bilmiyorum. Bu yardım kuruluşları yardım edeceği bölgeye grubu üzerinden yardım gönderir.. Grubu dışındaki insanları yok sayar güvenmez.. Ne kadar büyük/iğrenç taassup olsa da realite bu.. ilginç ve trajikomik hal ise bu kuruluşların aynı zamanda her kesim insandan yardım toplaması..

Yardım etme/ulaştırma kriteri, yardıma köprü olurken hak edene yardım ulaşıyor mu ulaşmıyor mu, zayi oluyor mu olmuyor mu olması gerekirken.. Kriter ne yazık ki gönderdiğim yardım, o bölgedeki benim grubum tarafından yapılacaktır. Yardım yerine/hak edene ulaşmış ulaşmamış önemli değildir.

Hasene derneği bu konuda sınavı başarıyla geçmiş taassuptan uzak bir dernek. Hayad derneğine güvendi ve ortak hedefler doğrultusunda Hasene – Hayad dernekleri güç birliği yaptı.

Hasene derneği kimdir..

IGMG (İslam Toplumu Milli Görüş) Sosyal Yardım Derneğidir Hasene.. 2010 yılında kurulan derneğin merkezi Almanya olup başkanlığını Mesut GÜLBAHAR yapmaktadır. Hasene’nin ayrıca Türkiye şubesi de bulunmakta olup başkanlığını İbrahim KIRAK yapmaktadır.

Hasene derneği bir buçuk yıl içerisinde derneğimizle sürekli büyüyen bir işbirliği yapmaktadır. En zor zamanlarda bizlere destek olup bu seviyelere gelmemizde büyük katkıları olmuştur. Nedir bu katkıları:

Kırıkhan ve çevresinde bulunan sığınmacılar için bir yıl boyunca yüklü sayıda gıda yardımı,
Dernek merkezimizde bulunan iki adet prefabrik misafirhane,
Mobil fırın.. günlük 6000 civarı ekmek üreten fırın.. hala fırın işçiliği ve maya ücretlerini de karşılayıp zaman zaman da un desteği,
2013 Ramazanında günlük 1000 kişiye iftar verilmesi,
Kurban da on beş adet büyükbaş hayvana ait karkas et,

2013 Aralığından itibaren hasene hayad rehabilitasyon merkezinin bir yıl boyunca giderlerinin karşılanması protokolü, Hasene dernek yetkililerine ve bağışçılarına bizlere verdikleri destek ve güvenden dolayı teşekkür ediyoruz. Yine hasene derneğiyle çalışmalarımız işbirliğimiz artan potansiyelle devam etmektedir..

Hikayemiz devam edecek..

Kalın sağlıcakla..

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.