Bitcoin (BTC) Nedir? Geçmişten Günümüze BTC Fiyatı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasaları son derece hareketli ve çekici getiriler sağlamaları ile biliniyor. Özellikle kripto para borsalarında Bitcoin’in (BTC) ilk kripto para ve en güçlü para birimi olarak bilinmesi ile birlikte Bitcoin fiyatı, kripto para piyasalarında en çok takip edilen kripto para birimi oldu. Bu durum devam ettiği sürece, sizlere 1 Bitcoin kaç dolar ve kripto para haber merkezi hakkında bilmeniz gereken şeyleri detayları ile birlikte anlatacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulup piyasaya sürülen kripto para birimi ve ödeme sistemi. Satoshi Nakamoto ilk başta Bitcoin’i tanıtmak için 2008 yılında yazdığı makaleyi internette paylaştıktan birkaç ay sonra 9 ocak 2009 yılında Bitcoin ağını etkinleştirdi.

Bitcoin Neden Ortaya Çıktı?

Bitcoin’in ortaya çıkışı, 2008 Finansal Krizi’nden geldiğini söyleyebiliriz. Satoshi Nakamoto, 2008 krizi sonucu makalesinde merkezi finansal kuruluşların para arzını kontrol ettikleri ve bunun sonucu olarak birçok kişinin hayatını yok ettiği ve bu durumun çözülmesi için finansal kuruluşların para üzerindeki kontrolünün merkezsizleştirilip dağıtık hale getirilmesi gerektiğini yazdı ve Bitcoin’in de sistemin merkezsizleştirilmesi için kullanışlı olabileceğini söyledi. Ayrıca, Satoshi’ye göre Bitcoin’in sınırlı arza sahip olması ve her bir bloğun çıkarılmasının zorlaşacağı için deflasyonist bir para birimi olacağını ve bu sayede insanların alım güçlerini koruyacağını ve kuruluşların da daha az borç almaya iteceğinden bahsetti. Kısacası, 2008 finansal krizi, Bitcoin’in çıkması için iyi bir seçenek oluşturdu.

Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Merkezsiz Olması

Bitcoin’in en önemli ve en temel özelliği, hiçbir merkezi kuruluşun Bitcoin üzerinde kontrole sahip olamamasıdır. Bu sayede Bitcoin’de merkezi kuruluşların sıklıkla yaşadığı tek noktadan başarısızlık sorununun önüne geçilmiş olur. Ayrıca Bitcoin’in merkezsizliği sayesinde karar alma süreçleri daha demokratik hale gelmiş olur.

Fiyatının Arz ve Talebe Göre Belirlenmesi

Bitcoin’in herhangi bir sabit değeri yoktur. Bu yüzden Bitcoin fiyatları devamlı hareketlilik gösterir. Bu da Bitcoin’in fiyatının arz ve talebe göre şekillenir. Eğer Bitcoin ağına talep artması ve arzın azalması durumunda madencilik zorluğu ile birlikte fiyatların artacağını söyleyebiliriz. Eğer Bitcoin’e duyulan talep azalırsa Bitcoin’in fiyatının düşebileceğini söyleyebiliriz.

Komisyonun Kullanıcıların İsteğiyle Ödenmesi

Finansal piyasalarda işlem gerçekleştirdiğiniz zaman sizden komisyon alırlar. Ama Bitcoin ağında işlem yaptığınız zaman temel işlem ücretinin üstüne komisyon ücreti ödemezsiniz. Eğer komisyon ödemek isterseniz cüzi miktarda ücret ödersiniz ve ödediğiniz komisyon sadece işlemlerin onaylanmasını garantilemek ve işleminizin geçişini hızlandırmak içindir.

İşlemlerin Geriye Alınamaması

Bitcoin ve çoğu kripto paranın özelliği işlemlerin geriye alınamamasıdır. Bitcoin ağı üzerinde işlem gerçekleştirdiğiniz zaman işleminiz geriye alınamaz ve fonlarınızı geri almanız sadece fonlarınızı gönderdiğiniz kişinin kendi insiyatifine kalmıştır. Bu yüzden Bitcoin başta olmak üzere blockchain ağlarında işlem gerçekleştirmek isterseniz, işlemi göndereceğiniz kişiyi çok iyi bilmeniz gerekir ve işlemi gerçekleştirmeden önce çok dikkatli olmanız gerekir.

Kurulumunun Kolay Olması

Bitcoin ağı üzerinden işlem yapmak isterseniz ihtiyacınız olan şeyler mobil cihazlar, cüzdanlar, şifreniz ve anahtarlardır. Ama siz banka hesabı kurmak isterseniz, sizden birçok farklı doküman istenir ve dokümanların hepsini doldurmanız gerekir. Ayrıca, banka hesabı açmadan önce kimlik doğrulama süreçlerine girmeniz gerekir ki, bu da kimliği olmayan kişileri finansal dünyadan dışlayabilir. Ama bu durum Bitcoin’de mümkün değildir.

Hızlı Olması

Bitcoin ağında uluslararası işlemin gerçekleşmesi en fazla birkaç saat sürer. Ama siz aynı işlemi bankalar üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz zaman bu süreç günlerce sürer ve yüksek komisyon ödemeniz gerekir.

Şeffaf Olması

Bitcoin ağında işlem detayları herkes tarafından görülebilir. Bu sayede işlemlerin detayları kolaylıkla incelenebilir ve işlemlerin ne amaçlı yapıldığı farklı yöntemler arasından kolaylıkla tespit edilebilir. Bu da, Bitcoin ağında yasa dışı işlerin yapılmasını gittikçe zorlaştıran etmenlerden birisidir. Ama eğer kullanıcılar kendilerini gizlemek isterlerse belli yöntemler aracılığıyla kendilerini tanınmaz hale getirebilirler.

Opak Olması

Bitcoin’de işlem detayları herkes tarafından görülse de, işlemi gerçekleştirenlerin kim olduğu hakkında bilgi edinmek mümkün değildir. Bu sayede kullanıcıların isimleri tamamen gizlenmiş olur ve kullanıcıların gerçek zamanlı kimliklerine erişmek ciddi oranda zorlaşır.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin ağının çalışması için ilk olarak işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Kullanıcılar işlem gerçekleştirmek için Bitcoin cüzdanları üzerinden başka kişilere Bitcoin göndermek için adresleri alırlar ve işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak adresleri ve işlem detaylarını girip işlemi doğrularlar. İşlem doğrulandıktan sonra işleminiz Bitcoin ağındaki bilgisayarların tümüne duyurulur. İşleminiz Bitcoin ağına duyurulduktan sonra, mutabakat algoritmaları aracılığıyla işlemleriniz bloklara eklenmesi için yönlendirilir. Bu aşamadan sonra madenciler, blok çıkarıp ödül kazanmak için birbirleriyle yarışmaya başlar. Son iki aşamada ise işlemlerin kaydedilmesi için bekleyen işlemler kronolojik bir şekilde sıralanır ve blok boyutu doldurulduğu zaman da blok zincire eklenir ve sonraki blok çıkarma işlemi baştan başlar.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın almak için Paribu, Bitexen, BTCTürk ve Binance üzerinden hesap açıp kimlik doğrulamayı gerçekleştirdikten sonra Bitcoin alım satımı gerçekleştirebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Bitcoin Fiyatı

2009: 0 dolar

2010: 0.06 dolar

2011: 6.05 dolar

2012: 8.46 dolar

2013: 189.54 dolar

2014: 526.02 dolar

2015: 272,36 dolar

2016: 567.27 dolar

2017: 4.001,16 dolar

2018: 7.558,21 dolar

2019: 7.196 dolar

2020: 29.000 dolar

2021: 65.000 dolar

Bitcoin’in anlık fiyat verilerini kripto para haber merkezi üzerinden anbean takip edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bitcoin (BTC) Nedir? Geçmişten Günümüze BTC Fiyatı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir