Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Bu yapıların hangisi deprem riski taşıyor?

Bu yapıların hangisi deprem riski taşıyor?
33 okunma
18 Temmuz 2016 - 12:26

İlimizin birinci derecede deprem fay hattı üzerinde olduğu bilinen bir gerçek. Bu gerçek göz önünde bulundurularak, şehrimizin Emek ve Aksaray mahallelerinde bulunan konutların kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yerlerine çok katlı binaların yapılması gündemde.

Bu yerleşim yerlerinde oturan vatandaşlar,  tek veya iki katlı evlerin kentsel dönüşüm uygulaması çerçevesinde yıkılması yerine, önceliğin esas risk taşıyan çok katlı binaların kapsama alınmasının daha doğru bir karar olacağı kanısındalar.

Esas deprem riski taşıyan apartmanların daha sağlıklı duruma getirilmesi gerekirken, daha az risk taşıyan bir veya iki katlı evlerin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yerlerine çok katlı binaların yapılması, vatandaşların kafasında soru işareti bırakmaktadır.

Yapılışlarının aradan 35-40 yıl geçmiş ve adeta yıkılıyorum diye haykıran apartmanlar için, yeni bir imar planı hazırlanarak kat sayısının artırılması halinde vatandaşlar kendi imkânları dâhilinde kentsel dönüşüm projesini uygulaya bilecekler. Söz konusu binalarda oturan dar gelirli vatandaşlar, yapımcı şirketlere daha az para ödeyerek mağduriyetleri bir nebze olsun Zira 10 daireli 5 katlı binaların yeniden yapılması için her ev sahibinin 100 bin liraya yakın para ödemeleri gerekiyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.