Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

CHP Hatay Milletvekili Tokdemir’den Tarım Bakanına Soru Önergesi

CHP Hatay Milletvekili Tokdemir’den Tarım Bakanına Soru Önergesi
19 okunma
27 Nisan 2021 - 10:39

CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Tarım Bakanına Mevsimlik Tarım İşçileri hakkında cevaplanması için Soru Önergesi verdi.

Tokdemir TBMM’ye verdiği soru önergesinde;

“Hatay ilimizde tarımda hasat dönemine yaklaşırken mevsimlik tarım işçileri Hatay ilimize geçiş yapmaya başlamışlardır. Yıllardır çözülemeyen barınma, sağlık, eğitim, taşıma ve ücret sorunlarıyla gündeme gelen dönemlik çalışanlar önümüzdeki günlerde kendi oluşturdukları imkanlar ile hayatta kalmaya çalışacaklardır. Mevsimlik tarım işçilerinin küçük yaştaki çocukların sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli adımlar atılmamakta olup çocukların önemli bir kısmı ise aileleri ile birlikte tarımsal arazilerde çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Covid-19 salgını şartlarının ağırlaştırdığı yaşam koşullarında ailelerin virüs tehdidine karşı korunması için hiçbir önlem bugüne kadar alınmamıştır.

              Bu bağlamda;

 1. Mevsimlik tarım işçilerinin temel yaşam ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda Bakanlık olarak bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
 2. 2002-2021 döneminde Hatay ilimize gidiş-dönüşlerde ve çalışma sürelerinde herhangi bir sağlık sorunu yaşayan mevsimlik tarım işçilerin ve bu işçilerin aile fertlerinin sayıları nedir?
 3. Mevsimlik tarım işçilerinin küçük yaştaki çocuklarının sağlık ve eğitim ihtiyaçların karşılanması hususunda Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır?
 4. Mevsimlik tarım işçilerinin Covid-19 salgını tehdidine karşı korunmaları için ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz?”

dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.