Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Çiftçilerle birlikte Tahtaköprü Barajında inceleme

Çiftçilerle birlikte Tahtaköprü Barajında inceleme
12 Eylül 2020 - 7:34

Gövde yüksekliği 9 metre yükseltilen Tahtaköprü Barajından gelen su ile Amik Ovasında sulanabilir tarım arazisi 4 katına çıktı.

Gaziantep sınırları içerisinde bulunan Tahtaköprü Barajında incelemelerde bulunan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Tahtaköprü Barajından gelen su sayesinde Amik Ovasında her karışın suya doyduğunu söyledi.

Tahtaköprü Barajındaki su kapasitesiyle ilgili DSİ yetkililerinden bilgi alan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman bölgede yaptığı incelemeler sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Amik Ovasında yaşanan su kavgalarının baraj sayesinde bittiğini belirten Yayman şöyle konuştu;

“Amik Ovası su kavgalarından kurtuldu. Ceyhan Nehrinin suyu Akdeniz’e ulaşıyor, Reyhanlı’ya ulaşıyor. Bu Cumhurbaşkanımızın, Tarım bakanımızın gayretidir, vizyonudur. Ben sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Barajın su tutma kapasitesi 2 katına suladığı alan miktarı 4 katına çıktı. İnşallah önümüzdeki dönemde Amik Ovasında sulanmadık tek bir karış alan kalmayacak. Hatay’ımıza basınçlı yeraltı sulama sistemleri gelecek ve yine buna bağlı olarak eskiden birinci ürüne dahi su yetişmiyordu. Şimdi ikinci ürünü ekmek, üçüncü ürünü ekmek mümkün olacak, çünkü su var. Su Kahramanmaraş’tan Tahtaköprü’ye geliyor, Tahtköprüden Reyhanlı Barajına, oradan da Amik Ovasına gidiyor. Yani en uç noktaya Demirköprü’ye kadar, Antakya’ya kadar ulaşan bir su var.  Su demek bereket demektir, su demek üretim demektir. Allah razı olsun çiftçilerimiz de artık daha rahat bir biçimde enerji sorunları yaşamadan ve derin kuyulardan su almadan, barajın suyuyla kanaletlerle bu suyu alabilecekler.”

Amik Ovasını sulayan barajların içerisinde Tahtaköprü Barajının en fazla su tutma kapasiteli baraj olduğunu aktaran Yayman, Barajın Amik Ovasındaki tarım arazilerini sulamasıyla birlikte aynı zamanda kış aylarında oluşan taşkınlardan kurtaracağını söyledi.

Yayman son olarak, Tahtaköprü Barajının bölge insanı için enerji üreteceğini ve baraj çevresinin cazibe merkezi haline geleceğini sözlerine ekledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.