Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Çocuğunuzun Kalp Sağlığını İhmal Etmeyin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sevginin simgesi kalbimize, özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızın kalbine ne kadar özen gösteriyoruz?

14 Şubat Dünya Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Günü’nde çocuk kalp hastalıklarında erken tanının önemini Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Gülendam Koçak ile konuştuk.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 12 bin çocuğun kalp hastalığıyla doğduğuna, doğuştan kalp hastalığı problemi yaşayan yaklaşık 200 bin çocuk olduğuna ve bu konuda aileler ve çocuk hekimlerine büyük görev düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Koçak; ‘Aileler bebeklerinde gördükleri sık nefes alıp verme, morarma, kilo alamama, çabuk yorulma gibi yakınmaları dikkate almalıdır. Daha büyük çocuklarda ise göğüs ağrısı, bayılma, nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi bulgularla kalp hastalıkları kendini gösterebilir.

Çocukların çabuk yorulmasını değerlendirirken akranlarıyla karşılaştırılmaları faydalı olur. Çocuklarınızda bu belirtiler varsa mutlaka bir çocuk kardiyoloğuna başvurmalısınız. Bazı kalp hastalıkları o kadar hafif ilerler ki kalp muayenesi sırasında hiçbir bulgu vermez. Bu nedenle çocuğunuz ne kadar sağlıklı görünürse görünsün şüphe uyandıran bir yakınması varsa mutlaka kalp sağlığı yönünden araştırılmalıdır.

Çok basit ve zararsız bir işlem olan ekokardiyografi ile çocuğunuzun beden sağlığının yanı sıra kalp sağlığından da emin olabilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde kalp hastalıkları konusunda pek çok yanlış algı var. Bunların başında da kalp delikleri konusunda ‘Büyüdükçe kalp deliği kapanır, 10 yaşına kadar takip edelim’ düşüncesi geliyor. Çok küçük delikler kapanabilir; ancak büyük delikler kapanmaz. Aksine kapatılmayan büyük delikler çocuğa çok daha fazla zarar verir ve ne yazık ki çocuk bir süre sonra ameliyat şansını da kaybederek akciğer ve kalp nakline aday olur. Lütfen kalpte delik var, üfürüm var, bu büyüdükçe geçer diye düşünmeyin. Bunun kararını verecek bölüm çocuk kardiyolojisidir.’ açıklamasında bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuğunuzun Kalp Sağlığını İhmal Etmeyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir