Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Dededen Toruna Karasaban Çiftçiliği Halen Devam Ediyor

Dededen Toruna Karasaban Çiftçiliği Halen Devam Ediyor
57 okunma
05 Mart 2021 - 13:45

Belen ilçesine bağlı Kıcı mahallesinde çiftçilik yapan Ferhat Yılmaz(51), arazi şartları nedeniyle traktörün giremediği bazı bölgelerde halen geleneksel tarım aleti olan “kara saban” çiftçiliğini devam ettiriyor.

Köyde 16 yaşından bu yana 35 yıldır çiftçilik yaptığını söyleyen Ferhat Yılmaz, iki çift öküzüyle birlikte hem kendi tarla ve bahçelerini sürüyor hem de köydeki çiftçilerin tarla ve bahçelerini sürüyor.

Amanos Dağları’nın zirvesinde yer alan Belen ilçesine bağlı Kıcı köyünde engebeli ve yamaçta bulunan arazide traktör ve modern tarım makinelerini kullanamayan çiftçiler toprağa halen kara saban ile sürüyor. Köy halkı, tarım arazilerinin genellikle engebeli ve yamaç olması nedeniyle geçmiş yıllarda mahallede birden çok ölümlü traktör kazalarının yaşanması sebebiyle karasaban ile çift sürme geleneğinin günümüze kadar gelmesinde büyük rol oynadığını ifade etti.

İKİ ÇİFT ÖKÜZ 6 AY ÇALIŞIP 6 AY DİNLENİYOR

Bölgedeki son kara saban kullananlardan biri olduğunu aktaran Yılmaz, Belen, Arsuz ve İskenderun ilçelerine bağlı köylerde engebeli olan tarım arazilerinde kara sabanın büyük rağbet gördüğünü söyledi. 6 ay boyunca iki öküzü ile tarlalarda ve meyve bahçelerinde çalıştığını dile getiren Yılmaz, kalan 6 ayda ise yaylada hayvanlarını besleyerek, onları dinlendirdiğini ifade etti. Ulaşımın sağlandığı en yakın noktaya kadar öküzlerini kamyonetle taşıdığını, sonrasında ise sürülecek araziye yaya olarak gittiğini anlatan Yılmaz, 17 dönüm araziyi bir çift öküz ile 6 günde sürdüğünü dile getirdi.

ÖKÜZLERİMİ “ÇOCUĞUM GİBİ GÖRÜYORUM”

Araziyi sürerken öküzlerine seslenerek onları yönlendiren Yılmaz, “Öküzler çok akıllı hayvanlar. Bu yüzden çalışırken fazla yorulmuyorum. Öküzlerimi çocuklarım gibi görüyor, haydi yavrum, haydi, oğlum’ diye hitap ederek onları yönlendirip, motive ediyorum. Ayrıca, Çift sürerken zaman zaman türkü söyleyip, zaman zaman da mola vererek hem öküzlerimi hem de kendimi dinlendiriyorum” dedi.

KÖYDE KARASABAN ÇİFTÇİLİĞİ KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARILIYOR

Traktör ile yapılan sürme işleminde zeytin ağaçlarının köklerinin kuruduğunu söyleyen Yılmaz, kara saban ile zeytinin ve bahçelere ekilen sebzelerin daha yüksek verim verdiğini söyledi. Dedesinden, babasından kendisine miras kalan kara saban ile 35 yıldır devam ettirdiği çiftçiliği ömrü el verdikçe devam ettireceğini ve çocuklarına da bu mesleği öğrettiğini söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.