Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Demokrasi Bulvarı geçtiğimiz hafta Samandağ Belediye Başkan Nehir’i ağırladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HRT Akdeniz kanalında Ali Yolcu’ nun hazırlayıp sunduğu ‘Demokrasi Bulvarı’ adlı programın geçtiğimiz hafta konuğu Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR oldu. Başkan Nehir , Belediye çalışmaları ve ülke gündemine dair özel açıklamalarda bulundu.

DAHA DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN HAYIR

Başkan Nehir referandum ilgili açıklamasında; “ Meclisten alınan yetki ile referandum süreci başladı. Son zamanlarda bu ülkede kutuplaştırıcı bir dil kullanılıyor ve bu dil toplumda ayrışmaya sebep oluyor. Parlamenter sistemin kimi uygulamaları ile ilgili rahatsız olan bir kesim mevcut. Ama bu daha istibdada dönük tek kişinin yönetiminin rejimine dönüşmesi yerine Cumhuriyet demokrasi ile taçlandırılırsa ülkemiz refaha ulaşır. Cumhuriyet’i geliştirmek, büyütmek, dönemin koşullarına uyarlamak gelen siyasetçilerin, hükümetin, toplumun ve dinamiklerin asli görevidir.  Fakat bugün bakıyoruz ki bize dayatılan sistem demokratik ve refah sisteminden çok tek adam siyaseti uygulanmaya çalışıyor. Bize dayatılan sistem yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanmasıdır ve bu demokratik ülkelerin hiç birinde mevcut değildir. AKP hükümetinin 2002 yılında ileri demokrasi söylemlerini dinliyorduk ama bugün o yıllarda söylenen söylemlerin %100 çelişen ve tersi şeyler söylenmeye ve yaşatılmaya başlandı.

DEMOKRASİDEN FERSAH FERSAH UZAKLAŞAN BİR YAPI MEVCUT

Bugün gelinen nokta çok geri, tutucu ve maalesef demokrasiden fersah fersah uzaklaşan bir yapıdır. Birkaç madde ile bize dayatılmak istenen sistemi özetlemek isterim. Meclis fes etme yetkisini Cumhurbaşkanına devretmek Cumhurbaşkanı bir hata yapacak olursa 401 Milletvekilinin imzası ile yargıya taşınabilecek ama yargıya dönüp baktığımızda yargının bütün üst mahkemelerinin atamaları Cumhurbaşkanının ya ilgili partisinden ya da kendisinin atadığı kişilerden oluşmaktadır. Şimdi bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman demokrasiden ne kadar uzaklaşıldığının, hesap veremeyen, şeffaf olamayan, sorgulanamayan, kamuya karşı sorumluluktan kaçan ve kamu sistemini de bir tür baskı ile idare etmeyi hedefleyen bir sistemle karşı karşıyayız. Bize dayatılan maddelerin vatandaşlarımızın hayatında ne gibi olumsuz getirilerin olduğunu farkında olunmasını istiyoruz. Bizim bu maddelere evet dememiz mümkün değil. Ben bu söylediklerimi bir partili olarak ifade etmiyorum. Ben bu ülkede huzuru, barışı, birlikte kardeşçe yaşama adına, gelecekte daha demokratik anlayışın ikame etmesi adına sade bir vatandaş olarak talep ediyorum ve HAYIR diyorum” bulundu.

SİYASETÇİLERİN SÖYLEMLERİNİ YUMUŞATMASI GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Başbakan ve AKP nin diğer yetkilileri HAYIR kampanyası yürütenlerin terör örgütleri ile beraber çalışıyormuş gibi yapmış olduğu algıyı yönetme sisteminede şunları söyledi: “Cumhurbaşkanının böyle bir dili kullanması ve bizler terörü ortadan kaldırmak için en büyük destekçi iken bu konuma düşürülmemiz çok manidar. Eğer siz terör örgütünü biliyor iseniz neden bunlara fırsat veriyorsunuz ve neden müdahale etmiyorsunuz? Mevcut hükümet toplumun algısını yönetmek istiyor yani vatandaş daha kolay ikna olsun, daha kolay evet ile özdeşleşsin diye yapılan propagandan başka bir şey değildir bu söylemler. Biz bu çalışmaları beni, eşimi, çocuklarımı ve çevremi nasıl etkileyeceğine, çocuklarımın geleceğine nasıl bir yön vereceğine düşünerek yapmak zorundayım. Siyasetçilerin söylemlerini yumuşatması gerekiyor. Vatanseverlik konusunda bir üstünlük  çabasına girilmesi yanlıştır. Bizler vatanseverliğimizin gereklerini her koşulda yerine getiriyoruz.

AVRUPA ÜLKELERİ İLE İLİŞİKİLER

Avrupa ülkeleri ile yaşanan gerginliklere ilgili olarak Başkan Nehir’in değerlendirmesi şu şekilde oldu: “Bu gelişmelerin her zaman takipçisi olduk. Avrupa Birliği ülkeleriyle ilişkilerin bu duruma gelmesi bizimde onurumuza dokundu, bizde rahatsız olduk; çünkü bizi temsil eden bir Bakanın bir başka ülkede bu şekilde muameleye tabii olması çok ciddi sıkıntı yarattı. Bu işin mutfağına bakıldığında sizin kendi koymuş olduğunuz kanunu siz çiğneyecek duruma gelirseniz karşıdan bu şekilde bir refleks alınabiliyor. Diplomatik usuller ile bu iş biraz daha tolere edilebilirdi ama bizim hükümetimizin de çok doğru bir tutum aldığını düşünmüyorum. Açık bir dille karşı taraftan deklare edildi. Bakanın olduğu uçağa iniş izni verilmedi. Uçakla giremedim karadan gireyim gibi bir tutum içinde olunması ve karşı ülkenin idari yapısı ile restleşen, inatlaşan bir tutumun olması doğru bir tutum değil. Almanya’da 3-4 milyon Türk vatandaşı yaşıyor. Mevcut hükümetimize şunu sormak istiyorum. Almanya’daki vatandaşlarımızdan kaç tanesine orada sunulan imkânları Türkiye’de sunma ve istihdam edecek gücünüz var. Avrupa’nın ülkeleriyle bütün ilişkiler göz ardı edilmeden ipler koparılmamalı”dedi

İPEK BAHARI FESTİVALİ

Başkan Nehir, Hatay için önemli bir pazar olan ipekçiliğin tekrardan canlandırmak adına düzenledikleri 1. Ulusal İpek Baharı Festivali hakkında bilgi verdi: “ İpek böcekçiliği ve yetiştiriciliği bizi alıp geçmişimize götürüyor. Hatırlarım nenemin 2 göz bir evi vardı. Nenem o böceklerle birlikte yattığını ve her gün onları beslediğini hatırlıyorum. Çocukken o tırtılların öneminin, ne getirdiğine çok anlam veremezdik. Ama sonra o tırtılların kozaya dönüştüğünü ve onları işleyip satışını yaptıktan sonra eve bir gelir sağlaması bizim büyüklerimiz için ne kadar önem arz ettiğini biz büyüdükçe anladık. Bir geleneği diriltmek adına yapılmadı bu çalışmalar bunun özünde kadına dönük istihdamı hedefleyen bir çalışma ile başladı. Bizim ürettiğimiz ipekler modacılar tarafından büyük ilgi gösterdi. Biz ipeği tekrardan markalaştırmayı ve bu sayede turizme de katkıda olacağını düşünüyoruz”dedi

Programın 2.Bölümünde Belediye Kreş ve gündüz bakımevi, çevre yolu, dil okulu, projeler,devam eden çalışmalar konuşuldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Demokrasi Bulvarı geçtiğimiz hafta Samandağ Belediye Başkan Nehir’i ağırladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir