Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

“Diyet Kola” diyabet riskini Artırır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransada yapılan yeni bir araştırma normal kola gibi diyet kolanın da özellikle kadınlardaki diyabet gelişimini artırdığını ortaya çıkardı. Burada “kola” derken bir markadan değil asitli, şekerli ve meyan kökünün de içinde bulunduğu piyasada da oldukça yaygın bulunan gazozlardan bahsediyoruz.

Bu bulgu daha önce Fransız bilimadamı Guy Fagherazzi tarafından Ocak 30 tarihli veAmerican Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan çalışmayla da paralellik göstermektedir. Bu çalışmada suni tatlandırıcılı içeceklerin diyabet riskini artırdığı gösterilmekteydi.

Diyet kola (suni tatlandırıcılı içecekler) ile diyabet arasındaki ilişkiye dair çalışmalarda çelişkili sonuçlar mevcut iken, bazı araştırmacılar ise bu konuyla ilişkili olarak çeşitli mekanizmalar öne sürmektedirler.
Ayrıca diet kola içeceklerinin normal kolaya göre daha sağlıklı olduğu lanse edilmekle beraber, bulgular bu konuyla ilgili daha ileri incelemelerin gerekli olduğunu ortaya koymktadır. Bu ürünlerin pazarlaması aşamasında şöyle bir uyarının da yapılması önerilmektedir.

Yüksek Diyet Kola İçimi, Diyabet Gelişim Riskini İki Kattan Daha Fazla Artırır 
Bu son bilgi Fransa’da kanser ile diyet arasındaki ilişkinin araştırıldığı ve 66,118 kadının katıldığı bir kohort çalışmasından elde edilmiştir. Bu taranan hastalar içinde 1993-2007 yılları arasında 1369 yeni diyabet vakası ortaya çıkmıştır. Katılımcıların kendi ifadelerine dayanarak alınan bilgiye göre normal kola için haftada 328 ml tüketilirken, diyet kola için bu miktar haftada 568 ml den fazladır.
Tip 2 diyabet hastlığı riski hiç kola tüketmeyen hastalara göre, haftada 359 ml den daha fazla normal kola ve 603 ml den daha fazla diyet kola tüketenlerde en yüksek olduğu görülmüştür. Bu iki grupta risk oranları sırayla 1,34 ve 2,21 dir yani normal kola içenlerde diyabet gelişim riski yaklaşık 1,5 kat iken diyet kola içenlerde bu 2 kattan daha fazla olmaktadır. Tabiki burada içilen içeceğin türü ve kişinin kilo durumu da olaya katkıda bulunmuştur.

Son olarak çalışmayı yapan araştırmacılar şunu da not etmektedirler: Diyet kola içenler yada tercih edenler muhtemelen daha kilolu hastalardır ve diyabete yatkındırlar bu yüzden de bu kişilerde diyabet çıkma olasılığı daha da yüksektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Diyet Kola” diyabet riskini Artırır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir