Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Dörtyol halkı mücadelesini kazandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Bülke Mevkiinde özel bir şirket tarafından yapılmak istenen açık patlatmalı alçı ve grafit ocağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 17 Eylül 2021 ve 864 sayılı kararı sonucu mevzuattan iade ile iptal edildi.

Özel bir şirket tarafından yapılmak istenen açık patlatmalı alçı ve grafit ocağına karşı Dörtyol’daki çok sayıda sivil toplum kuruluşu temmuz ayı içerisinde bir araya gelerek Dörtyol Doğa ve Çevre Koruma Platformunu oluşturmuşlardı.

Öncelikle Çed Süreci Öncesi Halkın Bilgilendirme Toplantısını ileri bir tarihe erteletmeyi başaran Platformun iki aydır sürdürdüğü kararlı mücadelesiyle doğayı katletmek amacı taşıyanlara karşı ikinci bir raundu daha kazanmış oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 17 Eylül 2021 ve 864 sayılı kararı sonucu mevzuattan iade ile iptal edilen alçı ve grafit ocağı için süreç bundan sonra şöyle işleyecek; şirket daha önce hazırlamış olduğu Ön Çed Raporunu tashih edecek. Yaptığı yeni düzenlemeler ile bakanlığa müracaat ederek yeniden Halkın Bilgilendirme Toplantısını yapacak. Buna mukabil Dörtyol Doğa ve Çevre Koruma Platformunun bileşenleri tabiat, kültür ve su kaynaklarının korunması, anayasayla güvence altına alınan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının gelecek nesiller tarafından da kullanılması adına başlatmış olduğu mücadeleyi sürdürmeye devam edecek.

3 Ekim 2021 Pazar günü saat 12;30’da Dörtyol Atatürk Parkında toplanacak olan Dörtyol Doğa ve Çevre Koruma Platformunun bileşenleri, saat 13:00’da Kuzuculu Mahallesine oradan da Geçilmez kanyonuna giderek orada bir piknik tertipleyim, doğal güzellikleri ve tabiat varlıklarını daha geniş kitlelere duyurmanın çabasını verecek. Dörtyol Doğa ve Çevre Koruma Platformunun bileşenleri tüm çevre halkını bu pikniğe davet etmekte. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dörtyol halkı mücadelesini kazandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir