Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Düğünlerimiz nasıl olmalı

Düğünlerimiz nasıl olmalı
40 okunma
11 Temmuz 2016 - 19:00

09.07.2016 Cumartesi günü Kırıkhan’da Rahmi Vardı beylerin düğününde idik. Allah razı olsun: Düğünde gördüklerimiz, yaşamak duymak istediklerimiz idi. Zevkle güzel saatler geçirdik.

Maksadım, düğünü anlatmak değil. Maksadım unutulmaya yüz tutmuş eski düğünlerimizin günümüze nasıl yansıması olması gerektiğini hatırlatmaktır.

Konu ile ilgili araştırmaya dayalı yazılarımı Hatay Vatan Gazetesi- 2013 yılında aşağıdaki başlıklar altında seri halinde yazmıştım.

“Güzel Hatay’ımızda Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlarımız
Dağ Köylerinde Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunlarımız
Dağ Köylerinde Unutulmuş Oyunlarımız
Ova Köylerimizde Oyunlarımız” Bu yazılarımı;
“Sonuç olarak; 1- Önce gençlerimize: Kültürünüze sahip çıkın. Babalarınızın, dedelerinizin kültürünü yaşamaya geliştirmeye bakın ki, birliğimiz, dirliğimiz daha da güzel olsun. 2- Başta sayın valim olmak üzere, Halk Eğitim Müdürlüklerimiz, İl Kültür Müdürlüklerimiz, Üniversitemizde bulunan değerli öğretim görevlilerimizin tez verirken bu konuları vererek çözüm ve önlemlerin alınması ile ilgili teklifler çözüme kavuşturulmalı.3- En önemlisi de Belediye Başkanlarımızın evlendirme dairelerini, kır düğünü de yapılabilecek mekânlar olacak şekilde oluşturulmalıdır.

Bu konuyu 4 başlık halinde kendime göre yazmaya çalıştım. Hiçbir okuyucumun katkı vermemesini oyunlarımızın öneminin farkında olmayışına ve gerçekten oyunlarımızın unutulmuş olduğuna bağlıyor. Hoşça kalın. Sağlıklı kalın diyorum. Hatay Vatan-26 Haziran 2013

Yukarıdaki sonuç yazımla bitirmiştim

Bu yazılarımdan sonra konu hakkında fazlaca görüş ve uygulama getirilmemişti. İşte Sayın Rahmi Vardı bey düğünlerini kendi Vardılar Medya Grubunun bahçesinde; Açılış ve sunumu Hüseyin Uçmaz, Selamlama konuşmasını Rahmi Vardı’nın yaptığı düğün töreninde: Mehteran Konseri, Kafkas Ekibi gösterisi, Eğe bölge zeybek oyunu, Hatay Bölgesi halk oyunları, Nikah töreni, Sıra gecesi ve Çiğ köfte ikramı, Mahalli sanatçı Müzaffer GÖK konseri, Güneyin incisi Emirhan Konseri, ( Berivan ve Avar Türkülerinin söz ve Müzik yazarı ) Ertuğrul POLAT’ın konserlerinin sunumu olarak programlanmıştı.

Düğün, İlimizin Başta Vali ve Belediye Başkanları ile Milletvekillerinin katıldığı, Kırıkhan’ımızdan, Antakya, Dörtyol ve diğer İl ve İlçelerden gelen elit misafirlerden oluşan, ayrıca kalabalık yerli halkın katılımı ile zevkle izlenen eğlenilen farklı bir düğün oldu.

Ben önce böyle bir programla açık havada düğün yapmayı tasarlayıp yapan düğün sahiplerine teşekkür ediyorum. Belki eski düğünlerimizin günümüze yansıması olarak farklı oldu. Belki eski köy düğünlerimizin ruhunu tam olarak yansıtmadı ama: Salonlar da  günümüz de yapılan  düğünlerimizin açık havaya çıkarması bakımından ve gösteri ağırlıklı halkımızın da zevkle seyredeceği oyun ve konserlerle süslenmesi çok güzeldi.

Günümüzde mevlitli, semazenli, ilahili, deflerle yapılan düğünlerimiz yaygınlaşmakta. Olduğunu görmekteyiz. Ben böyle yapılan düğünlerde güzel diyorum. Ancak, bu etkinlikleri işte yukarıdaki programda bulunan konserlerle, süsler de bir de bu düğünlerimize uygun mekanların yapılmasına gayret gösterilirse daha güzel olur kanaatindeyim.

Belki bu düğünlerde foklor olarak oyunlarımızı gösteri şeklinde sadece konması çok yoğun programdan kaynaklanmış olabilir. Burada foklor oynayan gençlerimiz düğüne gelenlerle kaynaşarak birlikte kısada olsa oynasa belki de çok daha etkili olacaktı. Çünkü halkımız günümüzde düğünlerde devamlı oynayarak yaptığı için şimdi, hep oturup seyir etmeleri sıkıcı olmuş olabilir. Onun için böyle düğünlerde davetlilerinde katılımı sağlanarak, düğün canlı tutulabilinirdi.

Ben biraz da masalara yapılan yemek servislerinin bitiminden sonra programın başlamasını, gelen misafirlerin ağırlanma ve oturma düzeni ile düğünden uğurlanma, ayrılma merasimlerinin de belirgin bir şekilde yapılmasının uygun olacağını,  ses düzeninin daha profesyonel olmasının zamanla düzeleceğine inanıyorum.

Sonuç olarak; Ben böyle bir programla açık havada düğün yapan, düğün sahibine teşekkür ediyorum. Düğünde bulunan başta Belediye başkanlarımıza böyle düğün mekanları yaparak, programlarla düğün yapılmasına katkı sağlamasının yararlı olacağını hatırlatmak isterim. Eski düğünlerimizin gelenek ve adetlerimiz doğrultusunda uygulama içine sokulması için araştırmaların yapılmasını temenni eder saygılar sunarım.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.