Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Göktürk-2 yörüngede

Göktürk-2 yörüngede
70 okunma
19 Aralık 2012 - 10:36

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, dün Türkiye saatiyle  18.12.52’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başladı.

Yörüngeye ulaşan uydudan saat 19:39 sıralarında Norveç’ten sinyal alındı. İlk görüntünün ise 25-30 Aralık tarihlerinde alınması bekleniyor.

ERDOĞAN, Ankara’DAN CANLI İZLEDİ

Canlı yayınla Ankara’dan da takip edilen fırlatma esnasısnda TÜBİTAK’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı tören düzenlendi. Törende, Çin’deki fırlatma üssü ile Ankara ve Norveç’teki yer istasyonlarında görev yapan TÜBİTAK UZAY ekipleriyle canlı bağlantı yapıldı.

İLK SİNYAL NORVEÇ’TEN ALINDI

Savunma ve kalkınma alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verecek uydu, dünyadan 686 kilometre yükseklikte konumlanacak.

İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi sağlık bilgilerinin akışı başlayacak. Ardından milli uçuş bilgisayarı Bilge açılarak, uydunun roketten ayrılması sırasında oluşan takla hareketi gönderilen komutlarla durdurulacak.

25 ARALIKTA GÖRÜNTÜ ALINABİLECEK

Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek. Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor.

“BU ALANDA İDDİALIYIZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün Türkiye için miletimiz için tarihi bir anı hep birlikte yaşıyoruz.Türkiye olarak geçmişte de uzaya uydu gönderdik ancak bugün gönderdiğimiz Göktürk-2 uydusu bu alanda artık iddia sahibi bir ülke olduğumuzun da somut ispatı oldu. Şu anda kendi uydusunu imal edebilen 25 ülkeden biri konumuna yükseliyoruz” ded

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.