Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Hassa’nın Bakırı Başbakan’ın ellerinde

Hassa’nın Bakırı Başbakan’ın ellerinde
55 okunma
02 Temmuz 2016 - 16:47

7 Haziran AK Parti Milletvekili 6.sıra Adayı Dr. Tülin Durgun Yetim tarafından üzerinde Başbakan Binali Yıldırım yazılı bakır işlemeli saat, Başbakana takdim edildi.

Tülin Durgun Yetim’in Başbakan Binali Yıldırım’a ,Hassa’da  Bakır İşleme Sanatının ileri bir düzeye olduğunu belirtmesi  üzerine Başbakan Binali Yıldırım’da, Bakır İşleme sanatının Hassa’da  yürütülmesinde  katkıda bulunan yönetici ve kursiyerlerine teşekkür etti.

Hassa Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından 2012 yılında Erzincan İşi Bakır İşleme Sanatının ilçeye getirilmesiyle başlatılan kadınlara yönelik  bakır işleme sanatı, Hassa’lı hanımların ellerinde şekilleniyor. Hediyelik eşya ve evlerdeki kullanılmayan eski bakır ürünlerinin işlenerek yeniden yün yüzüne çıkarılması amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında 3 yılda 120 kursiyer belge sahibi oldu. Artık kursiyerlerin hocalık yaptığı bakır kursunda ,her türlü bakır ürünleri kadınların parmak uçlarında  işlenerek,birer sanat eseri olarak ortaya çıkarılıyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Hatay ziyareti sırasında Hassa Bakır İşleme  Kursiyerlerinin yaptığı Bakır işleme ürününün  Başbakana hediye edilmesi, Hassa adına büyük bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Hassa’da bakırın bir sektör haline gelmesi ve çevresine hitap etmesi için İş-Kur ve SODES destekli kursların devam etmesinin yanında  HBB ‘ye ait Hassa 15 Kasım Parkının bir köşesine satış ve teşhir yerinin açılması için yetkililerden destek bekleniyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.