Hatay konut fiyatları ne kadar arttı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay konut fiyatları son 12 ayda ortalama yüzde 34,5 oranında artış kaydetti. Hatay genelinde Haziran ayında 2 bin 128 adet konut satışı gerçekleşti. 2021’in ilk altı ayında satılan toplam konut sayısı 9 bin 196 oldu.

2021’in ilk yarısında ülke genelinde gerçekleşen konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,1 oranında düşüş sergileyerek 552 bin 810 adede geriledi. Yılın ilk altı ayındaki konut satışlarının en büyük kısmını ikinci el satışlar oluşturdu. Ocak-Haziran döneminde gerçekleşen ikinci el konut satış rakamı 384 bin 932 oldu ve toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 69,6 şeklinde oluştu. Konut fiyatları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yükselişini sürdürüyor fakat bu defa maliyetler fiyatları yukarı itiyor. İnşaat sektörü girdi maliyetlerindeki artışlar konut fiyatlarındaki yükselişin devam etmesine neden oluyor. TUİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksindeki artış senelik yüzde 40 seviyelerine dayandı. Bununla birlikte inşaat firmaları yönlerini yabancı yatırımcıya çevirdi. Yılın ilk altı ayında yabancı uyruklular tarafından Türkiye’de satın alınan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 43,6 artışla 20 bin 488 adede ulaştı.

Hatay satılık daire fiyatları ne kadar?

Hatay ilinde konut fiyatları yıllık yüzde 34,5 oranında artış sergiledi. Hatay satılık daire fiyatları il geneli ortalaması 3+1 daireler için Haziran ayında 291.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük emlak arama motoru Flatfy, bölgesel konut fiyatlarına ilişkin olarak hazırladığı raporu yayınladı. Bu rapora göre Antakya’da satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 31,7 oranında artış gösterdi. Antakya ilçesinde 3+1 dairelerin Haziran ayı ortalama satış fiyatı 305.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. İskenderun satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 33,4 artış sağlarken 3+1 daireler için Haziran ayı ortalama satış fiyatı 290.000 TL düzeyinde seyretti. Hatay Defne’de konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 35,7 oranında artış kaydetti. Defne’de 3+1 dairelerin Haziran ayı fiyatları ortalama 286.000 TL şeklinde oluştu. Dörtyol’da daire fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 41,3 artış gösterirken 3+1 dairelerin Haziran ayı ortalama satış fiyatı 289.000 TL seviyelerinde gerçekleşti.

Hatay kiralık daire fiyatları ne kadar?

Hatay kiralık daire fiyatları 3+1 daireler için Haziran ayında ortalama 1.250 TL düzeyinde oluştu. Hatay genelinde kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 22 oranında artış sağladı. Kiraların en çok artış gösterdiği ilçe Arsuz oldu. Arsuz’da kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 30 oranında artış kaydetti. Antakya kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 21 oranında artış gösterirken İskenderun’da kiralık evlerin fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 23 seviyelerine ulaştı. Defne kiralık ev fiyatları geçen seneye göre yüzde 16 düzeyinde artış sergiledi.

Hatay konut satış rakamları

Hatay ili genelinde konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 oranında düşüş kaydederek 2 bin 128 adede geriledi. İpotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 73,8 oranında azalarak 387 adet olarak gerçekleşti. Hatay genelinde ipotekli satışların Haziran ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 18,2 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Haziran ayında Hatay’da toplam 1.741 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 oranında bir artış sağladı. Hatay’da ilk defa satılan konut sayısı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,7 oranında azalarak 660 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Haziran’da 1.468 adet konut el değiştirdi.

Yılın ilk altı ayında Hatay genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,1 oranında azalarak 9 bin 196 adede geriledi. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64,9 düşüş kaydederken 1.356 oldu. Hatay’da Ocak-Haziran döneminde satılan sıfır konut sayısı 3 bin 141 olurken bu rakam yüzde 17,3’lük bir azalışa işaret etti.

Hatay’da 2019 genelinde satılan toplam konut sayısı 22 bin 681 olurken 2020’de yüzde 11 oranında artış kaydederek 25 bin 175 adede ulaşmıştı. 2019’da sıfır konut satışları 9 bin 124 adetken bu rakam 2020 yılında yüzde 8,9 azalma sergileyerek 8 bin 391 adede gerilemişti. Hatay’daki ipotekli konut satışları 2020’de 8 bin 164 adet olarak gerçekleşti.

Yabancılar konut alımını sürdürüyor

TL’de yaşanan değer kaybının da etkisiyle yabancıların Türkiye konut piyasasına ilgisi yeniden yükseliyor. Yabancı uyruklular yapılan konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,6 artarak 20 bin 488 oldu. Salgın kısıtlamaları geçen yılın Mart ayı ortalarında başladığında yabancıların konut alımları da neredeyse tamamen durmuştu. Bu artışta belli ölçüde baz etkisinin de rolü var. Haziran ayında yabancılara uyruklulara yapılan konut satışlarında Iraklılar toplam satışlar içerisinde yüzde 16 pay alarak ilk sırada yer aldı. Son yıllarda sürekli ilk sıralarda yer alan İranlılar, 683 konut satın alarak ikinci sırada yer buldu. Haziran ayında Türkiye’de 300 konut satın alan Ruslar yüzde 6,2 pay ile üçüncü sıraya yerleştiler. Bu yılın ilk 6 ayında yabancılara satılan konut sayısı 20 bin 488 adede ulaştı. Yabancıların en çok konut satın aldığı ilimiz İstanbul olurken onu sırasıyla Antalya, Ankara, Mersin ve Yalova izledi.

İnşaat maliyetlerindeki artış devam ediyor

TUİK tarafından Mayıs ayına ilişkin olarak açıklanan inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 4,4 oranında artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yıllık yüzde 39,6 düzeyinde artış kaydetti. İnşaat sektöründe demir, çimento, hazır beton gibi girdi maliyetlerinin fiyatları artmaya devam ediyor. İnşaat malzeme endeksi geçen yıla göre yüzde 49,5 arttı.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin raporuna göre inşaat demirinin fiyatı son bir yılda yüzde 100’ün artış gördü. Sektör temsilcileri bu durumun sürdürülemez olduğunu belirtiyor. 2021’in ilk çeyreğinde konut stoğunun artış göstermesine rağmen maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle konut fiyatlarının geri gelmesinin mümkün görünmediğine vurgu yapılıyor. 2020 sonu itibarıyla 1 milyon 464 bin 331 adet olan konut stoğu, 2021’in ilk çeyreği sonunda 1 milyon 543 bin 255 adede ulaştı. Aynı dönemde ilk defa satılan konut sayısı son yılların en düşük seviyelerine geriledi. Raporda verilen bilgiye göre Türkiye’de konut sahiplik oranını 2019’da yüzde 58,8 seviyelerindeyken 2020 sonu itibarıyla yüzde 57,8’ye düşmüş durumda. Bu durum, 2020’de gerçekleşen satışların büyük bölümünün ikinci el konut satışları olmasından kaynaklanıyor. Konut sahiplik oranı düşüş sergilerken kiralık konut fiyatları özellikle büyük kentlerde artış gösteriyor.

Bir numaralı emlak arama motoru Flatfy, kiralık daire satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunarken periyodik olarak da emlak sektöründeki fiyatlamalara ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından sunulan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. kiralık veya satılık ev bulmak isteyen bir kişi pek çok farklı emlak ilan sitesi gezerek aradığı özelliklerde ve konumda, bütçesine uygun alternatifler bulmaya çalışıyor. Bu türde siteler oldukça fazla sayıda olduğu için alıcı açısından bu süreç oldukça zaman alan ve yorucu bir iş hâlini alıyor. Bu noktada devreye giren Flatfy, tüm emlak ilan sitelerinde yayınlanan ilanları tek bir yerde toplayarak dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede istediğiniz gibi bir ev bulmak çok daha kolay hâle geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hatay konut fiyatları ne kadar arttı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir