Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da denizler terkedilmiş av araçlarından temizlendi

Hatay’da denizler terkedilmiş av araçlarından temizlendi
107 okunma
07 Eylül 2018 - 16:01

Samandağ balıkçı barınağında “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” açılışı yapıldı.

Programa Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu İskenderun Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, Su Ürünleri Kooperatif başkanları, konu uzmanı teknik personellerimiz ve balıkçılar katıldı.

Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu yaptığı konuşmasında; Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’nin hayata geçirilmesi için burada bulunmaktayız, her yıl nüfusumuz giderek artmakta, artan nüfus karşısında beslenme sorunları ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla beslenmede su ürünleri de önemli bir yer işgal etmektedir. Bu açıdan bu proje çok anlamlıdır dedi.

İl Müdürü Ergün Çolakoğlu yaptığı konuşmasında; Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz tarafından su ürünleri avı sırasında; zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışması ve kullanım hataları ve benzeri nedenlerle “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” ilimizin de pilot il olarak seçilmesi ile 2014 yılında başlatılmıştır. Denizlerde avcılık sırasında istemeden kopan ve terk edilen av araçları uzun süre ortamda kalarak, kontrolüz olarak su ürünlerinin ölümlerine neden olmaktadır. Hayalet Avcılık olarak da adlandırılan bu durum, deniz canlılarının barınma ve beslenmelerini olumsuz etkileyerek habitatlara zarar verirken ayrıca ekonomik zararlara sebep olmaktadır.

İlimizde son 4 yılda kaybolan hayalet ağlar ve kayıp lokasyonlarına ilişkin yaptığımız çalışmalarda balıkçılar, balıkçı örgütlerinin temsilcileri, Su Ürünleri Kooperatif Başkanlıkları, İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluşları ve amatör balıkçılarımız ile görüşülerek kaybolan av araçlarına ve kaybedildiği yerlerin belirlenmesine yönelik ön saha çalışması yapılmıştır. Çalışma sahamız 4 istasyon 15 lokasyon olarak belirlenmiştir. Belirlenen mevkiler, ilimizde balıkçılığın yoğun olarak yapıldığı Dörtyol, İskenderun, Konacık ve Çevlik’ te balıkçı barınağının bulunması, Akvaryum Koyu ve Karamağara mevkisinin ise bağlama yeri olması sebebiyle projelerimize kolaylık sağlamıştır.

Protokol konuşmalarının yapılmasının ardından, teknik personellerimiz tarafından konu ile ilgili yapılan çalışmaların yer aldığı resim sergisi gezildi. Daha sonra Müdürlüğümüze ait Su Ürünleri Kontrol Teknesi ile denize açılarak terkedilmiş ağ ve kafes çıkarma operasyonu uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.