Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da Kovid-19 Seroprevalans Araştırması başladı

Hatay’da Kovid-19 Seroprevalans Araştırması başladı
1.467 okunma
17 Haziran 2020 - 9:28

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat Koronavirus Hastalığı Seroprevalans Araştırmasının Hatay’da başladığını söyledi.

Hatay’da ilk Koronavirüs vakasının 15 Mart’ta görüldüğünün altını çiten Hambolat, Hatay’ın nüfus oranına Koronavirüs ile mücadelede başarı elde ettiğini söyledi.

Hambolat yaptğı açıklamada “Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda dünyada benzeri olmayan ve ilk olarak yapılacak olan bu araştırmada İl düzeyinde hastalık sıklığını ve geçirilmiş hastalık düzeyini, saptamayı amaçlıyoruz. % 60 asemptomatik seyrettiğini bildiğimiz Yeni Koronavirüs (Covıd-19) Hastalığı için ilimizdeki yaygınlığı tespit etmek, önümüzdeki dönemde il özelinde uygulamamız gereken stratejileri göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir.   15-26 Haziran tarihleri arasında yürütülecek araştırma için seçilen örneklem haneler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş olup, Hatay genelinde 3.338 hane seçilmiş, her hane için 2 adet yedek hane belirlenmiştir. Belirlenen hanelerin listesi Bakanlığımızca tarafımıza gönderilmiştir.” dedi.

Hambolat açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

Çalışma için tüm İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde önceden oluşturulan filyasyon ekiplerimiz görevlendirilmiştir. Çalışma kapsamında; belirlenen adreslerden birer kişiden kan numunesi ile burun ve boğaz sürüntü örneği alınacak ve anket doldurulacaktır. Alınan numunelerde kişide aktif veya önceden geçirilmiş bir hastalık varlığı araştırılacaktır. Pozitiflik tespit edilmesi durumunda hastalar ivedilikle tedavi altına alınacak ve olası bulaş engellenmeye çalışılacaktır.

İlimizde Covid-19 salgını kapsamında aldığımız önlemler ve uygulamalar konusunda halkımızın bizlere gösterdiği duyarlılık ve destek için teşekkür eder, bu çalışma kapsamında da ekiplerimize yardımlarını esirgememelerini dileriz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.