Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Hatay’ın Anavatana Katılmasının Tarihimizde Özel Bir Yeri Var

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay’ın Anavatana katılması ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay’ın Anavatana katılmasının, siyasi ve diplomatik bir başarı olarak tarihte özel bir yeri bulunduğunu vurgularken, “Yüzyıllardır dostluk, kardeşlik ve hoşgörü ikliminin hakim olduğu, medeniyetler şehri Hatay’ın, bu müstesna konumunun verdiği güvenle, gelişmesini devam ettireceğine inanıyorum” dedi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay’ın Anavatana katılmasının, siyasi ve diplomatik bir başarı olarak tarihte özel bir yeri bulunduğunu vurgularken, “Yüzyıllardır dostluk, kardeşlik ve hoşgörü ikliminin hakim olduğu, medeniyetler şehri Hatay’ın, bu müstesna konumunun verdiği güvenle, gelişmesini devam ettireceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hatay’ın anavatana katılmasının yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında “Türkiye, Cumhuriyet’in ilanından sonra, bir taraftan benimsediği hedefler doğrultusunda ilerlemesini sürdürürken, diğer taraftan da komşularla ilişkilerin güçlendirilmesine, sorunların diplomatik yollarla çözülmesine ayrı bir önem vermiştir” dedi.

Büyük Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” şiarı üzerinde şekillenen dış politika anlayışının, Türkiye’ye şüphesiz ciddi kazanımlar sağladığını vurgulayan Gül, “Bu kazanımlardan biri de, geliştirilen stratejiler, kararlı ve tavizsiz bir şekilde yürütülen akılcı politikalar sayesinde Hatay’ın anatavana katılması olmuştur. Atatürk’ün çözümü için büyük çaba sarfettiği Hatay sorunu, diplomatik yöntemlerle, ülkemizin barışçı kimliğini ortaya koyan bir yaklaşımla çözüme kavuşturulmuştur. Dolayısıyla Hatay’ın Anavatana katılmasının, siyasi ve diplomatik bir başarı olarak da, tarihimizde özel bir yeri bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun aldığı katılma kararıyla, anavatan Türkiye’yle ebedi bir kucaklaşma ve bütünleşmenin önünü açtığının altını çizen Gül, şunları kaydetti:

“Hataylıların özgür iradesi doğrultusunda atılan bu adım, milli birlik ve beraberliğimizi de güçlendirmiştir. Yüzyıllardır dostluk, kardeşlik ve hoşgörü ikliminin hakim olduğu, medeniyetler şehri Hatay’ın, bu müstesna konumunun verdiği güvenle, gelişmesini devam ettireceğine inanıyorum.

Hataylı vatandaşlarımızı bu milli günümüzde yürekten tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen başta olmak üzere, bu amaç uğrunda çaba harcayan herkesi saygı ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hatay’ın Anavatana Katılmasının Tarihimizde Özel Bir Yeri Var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir