Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’ın eğitim sorunu Milli Eğitim Bakanına soruldu

Suriyelilerin eğitim gördüğü Geçici Eğitim MErkezleri neden kapatıldı?

Hatay’ın eğitim sorunu Milli Eğitim Bakanına soruldu
131 okunma
26 Kasım 2019 - 15:37

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir Hatay’da yaşanan eğitim sorunu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a cevaplaması üzere soru önergesi sundu.

Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı;

Hatay ili ve ilçelerinde; Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren sınır şehri olması nedeniyle hoşgörüsüyle binlerce Suriyeliyi misafir etti.

Hatay ili ve ilçelerinde oluşan yüksek Suriye nüfusu en fazla Eğitimi etkiledi. İlk etapta açılan Geçici Eğitim Merkezleri ile müstakil okullarda eğitim yapılırken daha sonra Geçici Eğitim Merkezleri kapatılarak Resmi okullara öğrenciler entegre edilmeye başlandı.

Fiziki şartlar yeterli olmadığı için sınıf mevcutları ortalama 45-50 öğrenciye ulaştı. İlk etapta merkezdeki ilk ve ortaokullar İkili eğitime geçti.

Liselerde de ikili eğitime geçildiğinde öğretmen ve öğrencilerimizin performansı olumsuz yönde etkilenecektir.

Hatay ili ve ilçelerindeki öğrenciler haksız rekabet durumuna düşecek ve ciddi bir biçimde başarılı olma şansları azalacaktır. Gerekli tedbirler acilen alınmadığı takdirde ileriki süreçlerde ciddi içtimaı problemler ve sosyal patlamalar yaşanacaktır. 

Bu bağlamda;

             1-   Hatay ili ve ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okulların fiziki şartlarının yeterli olmadığı bilinmektedir. Okulların fiziki şartlarının düzeltilmesi konusunda her hangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne zaman?

             2- Sınıf mevcutlarının 45-50 öğrenciye ulaşan sınıfların mevcut sayılarının daha az sayıda olacak şekilde bir çalışma söz konusu mudur?

             3- Hali hazırda köylerden ilçe merkezlerine yapılan “Taşıma Sistemi” benzeri daha az yoğunluk olan ilçelere taşıma sistemini getirmek için bir çalışmanız var mıdır?

             4- Yoğunluğu az olan ilçelerdeki yatılı okullara ve pansiyonlara, Öğrenciler nakledilerek hem öğrenci yoğunlukları düşürülerek bütün evlatlarımızın eşit olarak Eğitim-Öğretim haklarından faydalanması imkânına kavuşturmak için Bakanlığın bir çalışması söz konusu mudur?    

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.