Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hataylı çiftçiler dünya ortalamasının üzerinde verim alıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir; “Hatay çiftçisi dünya ortalamasının üzerinde verimleri çok yüksek mısır, buğday ve pamuk almakta.”

Hataylı çiftçiler dünya ortalamasının üzerinde verim alıyor
12 Eylül 2020 - 7:13

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Hatay’daki tarım arazilerinde incelemelerde bulundu.

Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı, Kumlu ve Hassa ilçelerindeki çiftçilerle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çiftçilerin sulama konusunda görüşünü aldılar.

Tarım arazilerinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay’da buğday ve mısır eken çiftçilerin emeğinin karşılığını aldıklarını pamuk üreticilerinin de verim ve fiyattan yana yüzlerinin güleceğini söyledi.

Hasdemir yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

“Su ile buluşan bu topraklarda Hatay çiftçisi dünya ortalamasının üzerinde verimleri çok yüksek mısır, buğday ve pamuk almakta. Buğday ve mısır üreticimiz karşılığını almıştır pamuk üreticimiz de yakın zamanda hasada başlayacak emeğinin karşılığını piyasadan alacaktır, bunu yanında bizlerde çiftçimizi destekliyoruz ve her zaman yanındayız. Hiçbir çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmayacak, bu üretimlerle memleketimizin ambarları dolacak, sofralarımız bereketlenecek.”

Hataylı çiftçilere teşekkür

Hasdemir “Hatay çiftçisine pandemi süresinde üretimin daha önemli hale geldiği bir dönemde tarlalardan çıkmayarak üretime devam ederek vatandaşlarımızın hanesini bu ürünlerle doldurduğu için teşekkür ediyorum.” dedi.

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise burada yaptığı konuşmada, Çiftçilerin üretmesinden yana olduklarını ve onların desteklenmesi gereken her konuda yanlarında olacaklarını söyledi.

Tahtaköprü Barajının 9 metre yükselmesiyle Hatay’da susuz yaz filminin sona erdiğini belirten Milletvekili Yayman, Barajın su tutma kapasitesi iki katına, sulanabilir tarım arazisi 4 katına çıktığını belirtti.

Yayman, Pamuk veriminde de geçen yıla oranla daha iyi rekolte beklediklerini Tarım ve Orman Bakanı, Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir heyetle pamuğa daha fazla destekleme verilmesiyle ilgili bir çalışma başlatıldığını sözlerine ekledi.

Hasdemir ve Yayman’a il ve ilçe ziraat oda başkanları da eşlik etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.