Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

“Hayret çeşmeleri amacı dışında kullanılmamalıdır”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Belen ilçesine bağlı Derebahçe Mahallesi’nde bulunan Şehit hayrat çeşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hatay genelinde su israfını ve kaçakları önlemek için çalışmalarını sürdüren HATSU ekipleri, Belen ilçesi Derebahçe Mahallesi’ndeki vatandaşların şikayeti üzerine bölgede bulunan Şehit J. Uzm. Çvş. Mustafa Mercanoğlu Hayrat çeşmesi ile ilgili inceleme başlattı.

İncelemeler sonucunda ve mahalle sakinlerinin verdiği bilgilere göre çeşmenin vatandaşların kullanımından ziyade şehirlerarası otobüs ve minibüs gibi araçların yıkanarak israf edildiğini ayrıca çeşmenin gideri olmamasından dolayı çeşme etrafında su birikintisi oluşarak çukurlar meydana geldiği öğrenildi.

İçmesuyu Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekiplerin yaptığı önlem çalışmaları neticesinde şikâyetlerden sonra musluğa kör tapa takılarak kapatılmıştır. Yine vatandaşların talepleri doğrultusunda musluk tekrardan takılarak israfı önlemek amaçlı sadece içmek için kullanılacak şekilde açılmıştır ve su birikintisinden dolayı oluşan çukurlar ise Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından asfalt dökülerek kapatılmıştır.

Konu ile ilgili açıklama yapan İdare, Vatan uğruna canlarını feda eden ‘Şehit ve Gazilerimizin’ değerine gölge düşürecek herhangi bir şekilde işlem yapılmadığını ayrıca mahalle sakinlerinin yukarıda belirtilen gerekçelerden dolayı şikayetçi oldukları için inceleme yapılmıştır. Musluğu kapatmanın amacı herhangi bir şekilde farklı yönlere çekilmemelidir. Ayrıca sosyal belediyecilik anlayışını her alanda sürdürerek 2015 Mali Yılı içmesuyu ücret tarifesinde alınan kararlarda Şehit, Gazi ve engelli vatandaşlarımızın önemine binaen %50 indirimli tarife uygulanma kararı alınmıştır.

Hatay’da benzeri şekilde su sarfiyatı ve israf edilen birçok kaçak kaynak mevcuttur. Bu sular amaç ve niyetin dışında hoyrata kullanılmaktadır. Resmi anlamda hayrat yaptırmak için bu gibi vb yerlerin HATSU’ya abone olunarak yapılmalıdır. Yayın organlarında çıkan haberler bu anlamda gerçeği yansıtmamaktadır.

Şehit ismi istismar edilerek bu ve benzeri kaçak suların maliyeti yine milletimizin sırtına yüklenmektedir. Ayrıca resmi anlamda hayrat yaptırmak isteyen herkese aboneliği yapılmak suretiyle hayır kapıları kurumumuz tarafından sonuna kadar açık olup, söz konusu kaçak tüketimlere karşı mücadelemiz devam edecektir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Hayret çeşmeleri amacı dışında kullanılmamalıdır”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir