Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

HBB Meclisi HADO İçin Toplandı

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Lütfü Savaş başkanlığında meclis üyeleri ve belediye başkanlarının katılımıyla olağanüstü toplandı.

HBB Meclisi HADO İçin Toplandı
127 okunma
30 Nisan 2020 - 10:19

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Lütfü Savaş başkanlığında meclis üyeleri ve belediye başkanlarının katılımıyla olağanüstü toplandı.

Koronavirüs salgını dolayısıyla belediye meclis çalışmalarının İçişleri Bakanlığının genelgesi ile 3 ay ertelenmesine karşın, meclis toplantısı izinle gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın onayına sunulacak 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifinin imar komisyonu tarafından incelenmesi amacıyla oturuma 10 dakika ara verildi. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığının teklifi, imar komisyonunda da geldiği haliyle kabul edildi, meclis tarafından da tüm grupların oybirliğiyle onaylandı.

Madenli su sporları merkezi ile HADO plan değişikliği HBB meclisinde onaylandı
Arsuz Madenli´deki balıkçı barınağının su sporları merkezi ve Hatay Deniz Otobüsü yanaşma yeri olarak düzenleyen plan değişikliği HBB Meclisi tarafından da kabul edildi.

Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı için hazırlanan Su Sporları Merkezi ve İskele (Deniz Otobüsü Yanaşma Yeri) amaçlı plan değişikliği Arsuz Belediyesi´nden sonra Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından da oybirliğiyle kabul edildi. Olağanüstü toplantının tartışmalı maddesini ise 2019 mali yılı faaliyet raporu oluşturdu. AKP grubunun bir fire ile red oyu verdiği 5. madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Faaliyet raporu tartışması yaşandı
Gündemin 5. maddesi olan faaliyet raporunun görüşülmesinde ise AKP grubu tarafından ‘raporun yeterince incelenmediği´ yönünde itirazda bulunuldu. Görüşmelerin ardından faaliyet raporu 21 red, 42 kabul oyu ile oyçokluğuyla kabul edilmiş oldu.

Teleferik YİD modeliyle
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında gerçekleştirilen ve 6 maddenin görüşüldüğü olağanüstü toplantıda 6. madde olarak görüşülen teleferik projesi ile ilgili teklif de oybirliğiyle kabul edildi. Buna göre “Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya ilçesi Habibi Neccar Dağı arası teleferik İkmali Yapım İşi İçin Yap İşlet devret (YİD) modeli uygulama yetkisi” 29 yıla kadar encümene verildi.

BAŞKAN YAVUZ MAĞDUR OLAN VATANDAŞLAR İÇİN DESTEK İSTEDİ
Kırıkhan Belediye Başkanı ve Ak Parti Gurup Başkan Vekili Ayhan Yavuz, H.B.Ş.B Meclisi olağan üstü toplantısında, virüs salgını süresinde mağdur olan ve evine ekmek götürmek isteyen vatandaşlar için Ak parti gurubu adına Büyükşehir Belediyesinden destek istedi.

H.B.Ş.B. Meclisi olağan üstü toplantısının 6. Maddesi olan Hatay’a Yap İşlet Devret Modeli ile yapılması düşünülen Teleferik konusunda gurubu adına söz alan Başkan YAVUZ şunları söyledi;

“Dünya bu kadar kendi canının derdine düşmüşken, Hatay’da böylesine projeyi tartışmak hakikaten çok güzel. Bizleri de mutlu eden bir olay. Çünkü bizim bir hedefimiz var. Hep beraber yaşanılabilir modern bir Hatay.

Antakya’nın özellikle de dışarıdan gelen misafirlerimizin burada Hatay’ı çok daha güzel etki edeceğini ve bununda Hatay’a çok daha büyük katkı sunacağına inanıyorum.

Yalnız burada bir tek şey var. Şuan aşağı – yukarı 6.5 Milyon Euro artı K.D.V. dediğiniz zaman bugünkü değerlerde 55 – 60 milyon çok ciddi bir yatırım. Biz bunu sonuna kadar destekliyoruz. Ama biz Teleferikle ilgili daha önce plan – bütçede 15 milyon civarında kredi limitimiz olmuştu.

Bildiğim kadarı ile iptal edildi. İptal edilen bu 15 milyonu başka bir kaleme aktarırsak eğer, İlçelerin şuan hakikaten sıkıntıları var. Onu da geçiyoruz. Kovid-19’dan dolayı 15 tane ilçemiz olağan üstü bir gayret gösterdiler. Büyükşehirde içinde olmak kaydıyla. Sayın Valimizde.

Hatay’da ki bu başarının altında Belediyelerimizin hassas davranması, bu güne kadar ki yapmış olduğu mücadeleleri çok büyük. Biz Ak Parti gurubu olarak tüm Belediye Başkanlarımıza ve çalışan ekiplerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ve buradan bir talebimiz daha var. Elbette ki sizlerde düşünüyor ve yapıyorsunuz ama bugün işyerleri, kısa süre içerisinde kapanan Berberlerimiz, Kuaförlerimiz, Kahvehanelerimiz ve Lokantalarımız var. Buralarda çalışıp gündelik kazanıp evine ekmek götüren insanlarımız var. Devletimiz bu insanlarımıza bir miktar destek çıktı ama Büyükşehir Belediyesi olarak Hatay genelinde böyle bir çalışma yapıp bu kardeşlerimize en azından bir nebzecikte olsa, bir yaralarına merhem olacak bir ekonomik desteği biz gurubumuz olarak Büyükşehirden talep ediyoruz.” Dedi.  

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.