Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hükümlü ve tutuklulara Akdeniz Anemisi anlatıldı

Hükümlü ve tutuklulara Akdeniz Anemisi anlatıldı
31 okunma
26 Mart 2020 - 16:09

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hükümlü ve tutuklulara “Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları” konulu seminer verildi

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Akgüç, bazı yetkililerin yanı sıra ceza infaz kurumunda hükümlü ve tutuklulara talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını konu alan bir eğitim semineri verildi, Semineri hükümlü ve tutuklular izledi.

Eğitim seminerinden önce katılımcılara talasemi ve orak hücre anemi hastalarının kendi ağızlarından yaşam öykülerini anlattıkları talasemi tanıtım filminin CD’sinin izletilmesi ile başlayan programda daha sonra talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları hakkında şu bilgilere yer verildi.

Başkan Burhan Kerimoğlu, Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastalığı hakkında şu bilgilere değindi.

Başkan Kerimoğlu; “Orak hücre anemi hastalığı hakkında da şu bilgilere yer verdi “3-4 aylıktan sonra çocuklarda küçük eklemlerde hareket kısıtlılığına bağlı olarak, ağrı, kızarıklık, şişme, sık tekrarlayan infeksiyonlar, sarılık, ateş, zamanla dalak büyümesi, uyku düzensizlikleri ve iştahsızlık gibi belirtiler ile kendini göstermekte. Tedavilerin de ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, sıvı tedavisi vb. gibi tedavi şekilleri uygulanmakla birlikte, soğuklardan ve sportif faaliyetlerden uzak kalmaları da tedavilerine destek olan diğer etkenler arasında geliyor.” dedi.

Bunun yanında talasemi hastalığının bulaşıcı olmadığına sadece genler yoluyla nesillerden nesillere aktarıldığına dikkat çeken Kerimoğlu, kesin tedavisinin ise bu hastalarda kemik iliği nakli ile mümkün olduğunu söyledi.

Kerimoğlu, derneğin ve federasyonun kuruluş amacından ve yaptığı çalışmalardan bahsetti ve seminere katılım gösteren hükümlü ve tutuklular tarafından sorulan soruları yanıtsız bırakmadı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.