Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

İran Tehdidi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Yükselme Devri”, Osmanlı’nın dahası Türkün en güçlü olduğu dönemlerden biridir. Bu en güçlü dönemde bile en fazla endişe edilen husus Osmanlıya karşı Rus- İran işbirliği idi.

1650’li yıllarda Türkiye’de resmi görevlerde bulunmuş İngiliz görevli Ricaut’un 1686 yılında Amsterdam’da neşrettiği “Türklerin Siyasi Düsturları” isimli eserinin 159. Sayfasında Osmanlıya karşı oluşacak Rus- İran ittifakının Türklerde yarattığı endişeden bahseder:” … Türklerin en fazla endişe ettikleri şey Moskofların Doğu’da İran Safevileri ile birleşerek kendilerine karşı gelmeleridir.”

Tarihi endişemiz maziye ait bir hatıra değil ne yazık ki…

Evet Rus savaş uçakları Suriye’de operasyonlar yaparlarken ara- sıra bizim hava sahamıza “yanlışlıkla” giriveriyorlar. Batılı “dostlarımız”, asla kabul edilemez diyerek yapılan ihlallere sözel karşılıklar vermekteler.

Rus operasyonlarının, Batılı dostlarımızın “Türkiye kendisini savunabilir” demelerinden ve savunma sistemlerini alıp gitmelerinden sonra başlaması tesadüf mü?

Evet tarihi endişemiz gerçekleşiyor. İran, rejimi ne olursa olsun Türkiye’yi rakip görüyor- görecek.

Güçlenen Türkiye, bölgede yalnızlaşan ve zayıflayan İran demek. İran, gücünü artırmak ve bölgedeki hakimiyetini güçlendirmek için Ruslarla işbirliği yapıyor.

Ülkemizin geleceğini karartmak için Rus- İran işbirliği yetmez. Çünkü askeri anlamda Türkiye hala NATO’nun üyesi. NATO Türkiye’den vazgeçmediği sürece mevcut durum sürdürülebilir.

Ancak!

DANİLEVSKİ’nin öngörülerinin aksine Batı- Rus ittifakı mümkün olursa, işimiz çok zor ve hatta ülkemiz bölünür.

Ülkemizin şu zamana kadar bölünmemesi ne yazık ki bizim başarımız değil. Batı, bölünmüş bir Türkiye’nin Avrupa için büyük tehlike teşkil edeceğini biliyor. Avrupa’yı riske atma uğruna Türkiye bölünmez. Ancak doğusu ve güneyi İran tarafından kuşatılmış bir Türkiye boğazı sıkılmış bir Türkiye’dir.

Rusya’nın Suriye seferi kronik endişemizi kuvvetlendirdi. Bu endişemizden daha vahim olan ise, bu ülke vatandaşı olup ülkemize karşı olası İran- Suriye ve Rus ittifakına destek verecek “kişilerin” sayılarının azımsanmayacak kadar fazla olması. Acı ama gerçek bu…

NOT: Bu yazı İran ambargosunun kalkmadığı ve Rus uçağının henüz düşürülmediği zamanlarda yazılmıştı. Geç yayınlanmasının sebebi özel ve önemsiz, kısmet de diyebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İran Tehdidi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir