Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

İş bulamayan Türkmen Mühendis tarlada çalışıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde yaşayan ve 5 yıldır iş bulamayan Bayırbucaklı makine mühendisi Ali Haznedar, çiftçilik yaparak evini geçindirmeye çalışıyor.

İç savaş nedeniyle Türkiye’ye kaçan Suriyelilerin büyük bir kısmı, mesleklerini yapamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

İmkansızlıklar içinde çeşitli işlerde çalışan Suriyeli misafirler, yıllarca başarıyla yaptıkları mesleklerini yeniden yapabilmenin umuduyla yaşıyor.

Yaklaşık 5 yıl önce Bayırbucak Türkmen Bölgesi’nden kaçan makine mühendisi 42 yaşındaki Ali Haznedar, Yayladağı’nda kendi imkanlarıyla kiraladıkları evde yaşantısını sürdürüyor.

Geçirdikleri sıkıntıları günleri anlatan Haznedar, 2000 yılında mühendis olarak Lazkiye’deki bir devlet fabrikasında göreve başladığını söyledi.

“Mühendis, biyolog ve torna teknisyeni 3 kardeş işsiziz”

Kısa sürede kendini geliştirdiğini, özel fabrikalardan da davet aldığını aktaran Türkmen mühendis, “Suriye’deki bir fabrikada bölüm başkanıydım. Aynı zamanda özel bir fabrika kurmaya çalışıyordum. Savaşla birlikte tüm hayallerimi orada bıraktım. Şimdi Türkiye’de 5 yıldır işsizim.” dedi.

Kendisi gibi kardeşlerinin de aynı kaderi yaşadığını söyleyen Ali Haznedar, kardeşlerinin biyolog ve torna teknisyeni olduklarını ve Türkiye’ye geldikleri günden bu yana Suriye’deki birikimleriyle hayatlarını devam ettirdiklerini, ancak birikimlerinin de tükendiğini kaydetti.

Yurt dışından çalışma teklifi geldiğini, ancak Suriyeli olduğu için vize alamadığını da vurgulayan Haznedar, şöyle devam etti:

“Suriyeli olduğumuz için iş kuramıyoruz. Var olan işlerde çok az ücret veriliyor. Elimiz kolumuz bağlı. Biz burada Türkiye’ye yük olmak istemiyor, aksine faydalı olmak istiyoruz. Buraya yük olmaktan bıktık ama imkanlar elvermiyor. Benim gibi çok eğitimli meslek sahibi var. Çoğu Türk vatandaşı olamadığı için körelip gidiyor. Kimi dönerci, kimi inşaatta çalışarak evini geçindiriyor. Şu an tarla kiraladım ve tıbbi bitki ektim. Şansımı deniyorum. 3 kardeşiz, elimizden tutan olursa memlekete faydalı işler yapmaya çalışacağız.”

Türkmenler olarak “Türkiye sevdalıları” olduklarını ifade eden Ali Haznedar, yeni Suriye’ye hem eğitim hem de ekonomik olarak güçlü gitmek istediklerini de sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş bulamayan Türkmen Mühendis tarlada çalışıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir