Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası 2014’te Neler Getiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yasanın hem iş sağlığı güvenliği uzmanlarını hem de işyerlerini bağlayan hükümler içerdiğini belirten Serap Arıcan, 2012 yılında resmi kayıtlarına göre 74.871 iş kazası meydana geldi. Bu kazalarda toplam 744 çalışan hayatını kaybetti. Kazalarda kusuru bulunduğu tespit edilen iş güvenliği uzmanlarından yaklaşık 46’sı hapis cezası aldığını belirtti.

İş Güvenliği Uzmanı Mühendis Serap Arıcan,”Bilindiği gibi 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde yayınlanmış, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren hayatımıza girmeye başlamıştı. 1 Ocak 2013’te yasanın 1. aşamasını; tüm işyerlerinin yaptırması gereken risk analizi, acil eylem planı ve çalışanların temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile 50 ve üzerinde çalışanı bulunan tehlike sınıfı ayrımı yapılmaksızın tüm işletmelerin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamı oluşturmakta idi.

Yasanın 2. aşamasını ise 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli istihdamı oluşturmaktadır. Buna göre, 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli hizmetlerinin sunumu 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecektir.

Bu kapsamda tüm işverenlerimizin öncelikle tehlike sınıflarını öğrenmeleri ve buna göre yasanın gerektirdiği eksiklerini tamamlamaları gerekmektedir.” dedi.

“KÜÇÜK İŞLETMEYE DEVLET DESTEĞİ”

Esnaf ve küçük işletmelere uzman ve doktor temininde devletin destek sunacağını ifade eden Arıcan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının (1.021,50 TL) günlük tutarının (34,05 TL) sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır. Buna göre, 1.021, 50 TL olan mevcut asgari ücret üzerinden hesaplama yapıldığında Tehlikeli İşyerleri İçin Aylık Destek İşçi Başına 14,40 TL ve Çok Tehlikeli İşyerleri İçin Aylık Destek işçi başına 16,20 TL olacak. Çalıştırdıkları sigortalıları SGK’ya bildirmedikleri tespit edilen işverenler, tespitin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanılarak sağlanan destekten üç yıl süreyle faydalanamayacak ve kayıt dışı çalışanın işe başladığı aydan itibaren yapılan ödemeler SGK tarafından yasal faizi ile birlikte geri alınacak.

“PARA CEZALARINA DİKKAT”

Arıcan ‘’Çok ağır yasal yaptırımlar söz konusu. Bir örnek vermek gerekirse tüm işyerlerinin yapmak zorunda olduğu risk analizi yapmamanın cezası 3.000TL., ayrıca analizin yaptırılmadığı her ay için 4.500 TL., iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene görevlendirmediği her bir kişi için ve aykırılığın devam ettiği her ay için 5000 TL, diğer sağlık personeli için ise cezaların tespit ve takip eden aylar için 2500 TL olduğunu belirtti.

İşverenler, bu kanuna yönelik denetimin sanal ortamda yapılabildiğinden habersizler. İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü kanunun getirdiği bazı yükümlülükleri yerine getirmeyen işverenleri İSG-KATİP adlı sistemden kontrol edebiliyorlar.

Mesela iş güvenliği uzmanı bulundurmayan işvereni sistemden tespit etmek mümkün. Çünkü iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, Ortak sağlık ve Güvenlik Birimleri sözleşmelerini İSG-KATİP üzerinden Genel Müdürlüğe bildirmek zorunda.

50’in üzerinde çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler için 2013, 50’nin altında çalışanı tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler için 1 Ocak 2014, az tehlikeli işletmeler için 2016 yılında 3 aşamalı olarak uygulanacak olan yasada, işletmelerin içerisinde bulundukları grubu öğrenmesi gerektiğini ifade eden Arıcan, işletmelerin, 26 haneli SGK sicil numaralarının 1 rakamından sonra gelen ilk 6 hanesi üzerinden 29 Mart 2013 tarihinde yayımlanan tebliğe bakarak öğrenebileceklerini söyledi.

‘’SADECE YASAL ZORUNLULUK OLARAK GÖRMEK YANLIŞ’’

2012 yılında resmi kayıtlarına göre 74.871 iş kazası meydana geldi. Bu kazalarda toplam 744 çalışan hayatını kaybetti. Kazalarda kusuru bulunduğu tespit edilen iş güvenliği uzmanlarından yaklaşık 46’sı hapis cezası aldı. İş kazaları nedeniyle 1.597. 241 gün iş göremezlik geliri ödendi. Bunun anlamı yaklaşık 1.6 milyon gün üretim yapılmadı ve bu günler için üretim yapılmadan ücret ödendi. Sanırım bu sonuçlara bakanlar konunun vahametini anlamışlardır. Terörde bir yılda kaybettiğimizden daha çok vatandaşımızı iş kazalarında maalesef kaybediyoruz. Sorun hem insani olarak hem de ekonomik olarak çok büyük bir sorun. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği işyerlerinde, işveren tarafından sadece yasal bir zorunluluğu yerine getirmek olarak algılanmamalı, meslektaşlarım da bu işi sadece kazanç kapısı olarak görmemeli, aldıkları sorumluluğun ciddiyetinin ve büyüklüğünün farkına vararak işlerini yapmalıdırlar.’’ dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası 2014’te Neler Getiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir