Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Kadın, Dünya Kadınları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü… Yani bilmem kaç yıl önce dünyanın “medeni” ülkelerinin birinde, bir grev sonucu ölen kadınlar için onları anma adına ilan edilen bir gün. Kaç gündür bu gün ile ilgili gelen elektronik postalar, mektuplar, kutlama ve anma yazıları ile facebook sayfalarındaki binlerce, milyonlarca mesaj ve iletiler.

Ortadoğu’da yaşayan kavimlerde Kadın “eksik etek”, “Kaşık düşmanı” dır.  Evde hizmetçidir. Zevk aracıdır. Yeryüzünde ilk kez İslam dini ile “Kadın” kutsanmış, erkeğe eş ve eşit olarak kabul edilmiştir. Yeni doğan kız çocukları çöle atılır, kadınlar köle olarak alınıp, satılırdı.

Hz. Muhammed; “Cennet anaların ayakları altındadır” diyerek Kadın’ın önemine vurgu yaptıktan ve İslam dininde Kadın toplumda hak ettiği yere, emredildiği yere ne yazık ki hala gelmedi, getirilmedi. Erkek egemen toplum buna izin vermiyor. Onlarsız yarım kalan, eksik kalan hayatımız çekilmez, dayanılmaz oluyor.

Biz de böyle de, Suriyeli kadınlar çok mu iyi durumda. Ya da Suriyeli erkekler kadınlara daha da iyi mi davranıyorlar. Sanmam. Suriyeli Kadınların, kız çocuklarının yüzlerine baktığım zaman, gözlerindeki hüznü, çaresizliği, umutsuzluğu görmekten utanır haldeyim. Yaşanan olaylarda hiçbir kavlim olmamasına rağmen kendimi sorumlu görüyorcasına üzülüyor ve eziliyorum. Hele zaman zaman yapılan bazı tekliflere cevap vermek bile beni incitiyor.

Bugüne ve bütün Kadınlara çok beğendiğim bir şiirle selam olsun.

ADIM GÜLİSTAN

Adım Gülistan,

Gökkuşağıyla aynı yaştayım

Her tufanda, dirençle yükseldim gökyüzüne

Gezegenler açtım umudun kıyısına

Güneşe yüzümü, göklere umudun rengini verdim

Ve direnişimi kırmızıya boyadım çeyiz sandığımda

Oysa şimdi üryanlığın rengine dönüyorum

Gör beni!

Adım Gülistan,

Esaretle aynı yaştayım…

Dilimde,

Kendi kininden korkanların kilidi,

Ellerimde alçaklığın zinciri ve ihanetin gizli tarihi

Yüreğimde ise öksüzlüğüm asılı

Çöz beni!

Adım Gülistan,

Onurumla yaşıt bir kız çocuğuyum

Düş oluyor gelinliğim, her yanım iğfal

Her yanım peşkeş çekilir ihanet pazarında

Tutmuyorsan,

Görmüyorsan,

Çözmüyorsan

Bari

Vur beni!

Adım Gülistan, tanrının unuttuğu yaştayım…

“Ölüme açınca gözlerini bebekler, umudun memesinden direnç emzirilir, alınlarına da ”onurun çocukları” diye yazılır. Ve vuruldukça çoğalan çocuklar hep vuruldukları yaşta kalır.”

Özhan Hakan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadın, Dünya Kadınları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir