Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Karagöz GAG Gözetleme Sistemi Suriye Sınırında Keşif Uçuşlarına Başlıyor

Karagöz GAG Gözetleme Sistemi Suriye Sınırında Keşif Uçuşlarına Başlıyor
103 okunma
21 Temmuz 2020 - 10:45

ASELSAN tarafından geliştirilen Karagöz GAG Balonlu Geniş Alan Gözetleme Sistemi göreve başlıyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen Karagöz GAG Balonlu Geniş Alan Gözetleme Sistemi, kasım ayında Suriye sınırında gözlemlerine başlayacak.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin sıfır noktasında gözetleme görevine başlayacak olan Karagöz; Operatörün tercihine göre 360 derece dönebilme kabiliyetine sahip ve sistemin üzerinde taşıdığı geniş alan gözetleme kamerasıyla 8 kilometrekarelik bir bölgeyi çok net bir şekilde tarayabiliyor.

Ayrıca, Karagöz GAG Balonlu Gözetleme sistemi 17 metre uzunluğunda, 430 metreküp hacme sahip ve 500 metre yükseklikten sınır güvenliği için 7/24 gözetleme yapabiliyor. Sistem kablo bağlantısı ile beslediği için sadece haftada bir kez aşağı indirilerek eksilen helyum gazının tekrar yerine konması gerekiyor.

Üzerindeki ASELSAN termal kameralarıyla olağan dışı bir hareket tespit edildiğinde sistem alarm vererek hedef teşhis ve takip edilebiliyor. Tüm bu bilgiler balona yerleşik fiber kablolar üzerinden komuta kontrol birimine aktarılıyor. Orada da görüntü kıymetlendirilerek gerekli tedbirler alınabilmektedir. Tümüyle özgün olarak milli imkanlarla geliştirilen bir sistem. Balonun özelliği hafif silahlarla vurulduğu zaman kendini tamir edebilen bir malzemeden üretildi.

Sistemin görev yaptığı bölgenin haritası ve olağan hareketlik önceden kaydedildiği için anormallikler kolay ve hızlı şekilde tespit edilerek güvenlik güçlerine bildirilmektedir.

Sınıra deneme amaçlı bir sistem yerleştirilecek, daha sonraki plana göre tüm sınırların belirli aralıklarla bu sistem tarafından gözetlenmesi ve çok rotorlu ve sabit kanatlı İHA’larla bir bütün olarak çalıştırılması planlanmakta.

Zorlu hava koşullarında görev yapabilecek dayanıklı yapıya sahip Karagöz, üzerindeki donanımlarla sürekli gözetleme ve istihbarat, sınır ve sahil güvenliği, afetlerin gözetlenmesi, yol trafik bilgisi toplama, orman yangını tespiti ve erken uyarı, haberleşme rölesi ve kritik tesis güvenliği görevlerini yerine getirebilecek.

Karagöz GAG Balonlu Geniş Alan Gözetleme Sistemi Özellikleri:

Uzunluk: 17 mt

Hacim: 430 m³

Gözetleme Açısı: 360° Stabilize

Gözetleme alanı: 8 km²

Kamera: Gerçek Zamanlı Gündüz ve Termal Görüntüleme/Kaydetme

Görüntüleme Sistemi: Geniş Alan Gözetleme Kamerası ve Aselsan ATMACA (Farklı Elektro-Optik Kamera Alternatifleri)

Görev Yüksekliği: 500 mt

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.