Kırıkhan Müftülüğünden Aşure İkramı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muharrem ayı vesilesiyle Kırıkhan ilçe Müftülüğü tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi.

Kırıkhan Müftülüğü tarafından Muharrem ayı dolayısıyla bin kişiye aşure dağıtıldı. Kırıkhan Müftüsü Ahmet Sevinç  muharrem Ayı vesilesi ile Kasrı Arifan Cami önünde düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara aşure ikramında bulunduklarını söyledi.

Allah’ın bir çok duayı aşure gününde kabul ettiğini vurgulayan müftü Ahmet Sevinç “Muharrem ayı dolayısıyla yapılan aşurelerin, tarihte yaşanan acıların unutulması, birlik beraberliğin pekiştirilmesi, dostluk ve kardeşliğe vesile olması açısından fırsattır. Muharrem ayı ve bu ayın 10. Günü olan Aşure, tarih boyunca Müslüman toplumlar açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

Muharrem ayı, aynı zamanda Hz. Peygamber’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70′den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbelâ’ da şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir. Bu talihsiz hadise özellikle milletimiz başta olmak üzere mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak acısı olmuştur. Muharrem ayında Kerbela’da Hz. Hüseyin ve yakınlarının şehit edilmesi Müslümanların yüreğinde büyük bir acı bırakmıştır. Kerbelâ’ da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesiyle bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

Bugün bizlere düşen önemli görevlerden biri, bu tür müessif olaylardan ibret almak, dersler çıkarmak ve birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmaktır.

Cuma namazı sonrasında halkın yoğun iştirakiyle, birlik ve beraberliği teyit eden  çok güzel bir aşure etkinliği oldu. Halkımızın da programımıza ilgi göstermesi bizi memnun etti” diyen ve vatandaşların ilgisinden mutlu olduğunu dile getiren Kırıkhan ilçe Müftüsü Ahmet Sevinç,

“Muharrem ayı vesilesiyle; Hicri yeni yılınızı bütün Rûh-u Cân’la tebrik ediyor, günahlardan hicrete vesile olmasına, yaşanabilecek tüm acıların bertaraf olmasına,  ve ülkemiz ve toplumumuz için rahmet ve berekete vesile olmasına, ağız tadıyla Muharrem ve Aşurayı idrake nail olmaya Rabbimizin bizleri muktedir kılmasını niyaz ediyor, Allah’tan; Birliğimizin ve dirliğimizin bozulmasına fırsat vermemesi temennisiyle sağlık ve esenlikler diliyorum”  Bu vesileyle vatandaşlarımızın Muharrem ayını bir kez daha kutluyorum” diyerek kendisi de vatandaşlara aşure dağıtımında yardımda bulundu.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kırıkhan Müftülüğünden Aşure İkramı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.