Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Projesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, protokol temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla

Antakya Belediyesi İle Bursa Büyükşehir Belediyesi İşbirliğiyle Yapımına Başlanan “Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Projesi’nin” Açılış Töreni Cumartesi Günü Yapılacak

Kurtuluş Caddesi’nden başlayarak tarihi Cindi Hamamı önünden devam eden ve Saray Caddesi’ne kadar uzanan “Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı’nın” cephe iyileştirme, sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projesinin açılış töreni, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, protokol temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla 13 Nisan Cumartesi günü saat 09.30’da gerçekleştirilecek.

Antakya Belediyesi’nin kardeş şehir konumundaki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon faaliyetlerini üstlendiği ve 2 Nisan itibariyle tarihi sokakta bulunan mekanların resmen çalışmaların başladığı “Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı” Restorasyon projesinin açılış töreni 13 Nisan Cumartesi günü saat 09.30’da sokağın Kurtuluş Caddesi girişinde yapılacak.

Protokol konuşmaları ve açılış töreninin ardından katılımcılar sokak boyunca yürüyerek tarihi sokakta yapılan çalışmaları yerinde inceleyecek. Daha sonra Antakya Belediyesi’nce konuklar için belediye tarafından geçtiğimiz yıllarda restore edilen ve Harp Malulü Gazi Dul ve Yetimleri Derneği’ne tahsis edilen eski Antakya evinde ikramda bulunulacak.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ın katılımıyla, 13 Nisan Cumartesi günü saat 09.30’da Kırk Asırlık Türk Yurdu sokağının Kurtuluş Caddesi girişinde gerçekleştirilecek törene protokol temsilcileri, kamu daire müdürleri, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, esnaf temsilcileri, basın mensupları ve tüm vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

 

Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Projesi Teknik Bilgi

 

Antakya Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yürütülen Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Proje çalışmaları Piray Mimarlık- Mühendislik Sanayi Ltd. Şti tarafından hazırlanmıştır.  Hazırlanan Proje Adana Kültür Varlılarını Koruma Bölge Kurulu’nun 17.02.2011 tarih ve 6844 Sayılı kararı ile onaylanmış ve söz konusu projenin uygulaması 02.04.2013 tarihinde Yüklenici Firma Mersan Restorasyon İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sanayi Ltd. Şti tarafından başlatılmıştır.

Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı’nın toplam uzunluğu 420 m dir. Müdahale edilecek toplam yapı sayısı 80’dir. Bunlardan 19 tanesi tescilli, 18 tanesi ise çevreye uyumlu geleneksel yapıdır.

Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Projesi kapsamında bahse konu olan sağlıklaştırılacak yol üzerinde caddeye cephe veren taşınmazlar için;

1.Çatı onarımı,

2.Kiremit aktarılması,

3.Cephe taş temizliği,

4.Beden duvarları üzerinde geleneksel sıva ve boya tamiratı,

5.Ahşap malzemeli doğramalarının yenilenmesi ve onarımı,

6.Yatay ve düşey yağmur oluklarının yenilenmesi ve onarımı,

7.Saçak, tentelerin tertip ve düzeninin sağlanması,

8.Pencere ve kapıların demir parmaklarının özgün yapım tekniğine bağlı kalınarak onarılması ve yenilenmesi, v.b. gibi müdahaleler yer almaktadır.

Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Projesi kapsamında aydınlatma elemanları ve yol döşemesi için yapılacak proje ve uygulamalar Antakya Belediyesi tarafından gerçekleştirilecektir. Söz konusu projenin 2013 yılı Ağustos ayında tamamlanması hedeflenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağı Restorasyon Projesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir