Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

KKTC Başbakanı Ersin Tatar Kırıkhan’da

KKTC Başbakanı Ersin Tatar Kırıkhan’da
73 okunma
27 Ekim 2019 - 16:29

Tatar, daha sonra Kırıkhan Belediyesi ile Beyazid-i Bistami Hazretleri Türbesi’ni ziyaret etti.

Kırıkhan ilçesinde bulunan Beyazid-i Bistami Hazretleri Türbesi’nde dua eden Tatar, buradaki yetkililerden türbe hakkında bilgi aldı.

Ardından Belediye ziyaretinde Kıbrıs Gazileriyle buluşan Tatar, burada yaptığı konuşmada, ”Kıbrıs Gazilerinden Allah arzı olsun, sizlerin sayesinde Kıbrıs huzura kavuşmuştur teşekkür ederiz.” dedi.

Yüzyıllardır hepimizin ortak bir mücadelesi var diyen Tatar, şöyle konuştu:

”Oda kendi bayraklarımız altında kendi bayrağımızla hür özgür, bağımsız ve kendi insanlarımızın daha refah bir ortamda yaşaması için verdiğimiz kutsal bir mücadeledir. Bu mücadele Kıbrıs’da da devam ediyor burada da devam ediyor. Allah başımızdan eksik etmesin güçlü bir Türkiye Cumhuriyetinin yüksek destekleriyle hayatımızı devam ettiriyor ve mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu bölgede bizim varlığımızı bizim güçlü bir şekilde yolumuza devam etmemiz için güçlü oyunlar oynanmaktadır. Kıbrıs’a baktığımızda gazilerimiz çok iyi bilecek 1974’deki barış harekatıyla Kıbrıslı Türkler kendi çatısı altında yaşama imkanı bulmuşlardır. Onurlu bir halk olarak haysiyetleriyle başları dik kendi devletinin ve Türkiye Cumhuriyetinin desteği ile yaşama imkanı bulmuş ve bu mücadeleyi aynı anlayışla sürdürmekteyiz.”

Tatar, Türkiye’nin de desteği ile hamdolsun Kıbrıs’da turizm, yüksek öğrenim sanaiye yönelik hizmetler sektörü ve Anadolu’dan getirilen su ile tarımsal faaliyetlerle kendi insanımıza istihdam, ekmek, aş ve büyük ekonomik hayat vermeyi başardıklarını vurguladı.

Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’nin bağlarının koparılması buna asla izin vermeyeceklerini ifade eden Tatar, şöyle devam etti:

”Kıbrıs’ta nihai bir anlaşma için birileri uğraşıyor, hala federal temelde yani bir ortaklık Cumhuriyeti kurulması için büyük devletler ve Birleşmiş Milletlerin bazı uzantısı bunu gündemde tutmaya çalışıyorlar. Bizde hiçbir zaman görüşmelerden kaçmadık ama, şu görülüyor ki Rumlarla ortaklık artık bir umut vermiyor, çünkü onların federal bütünlükle anlayışı ile bizlerin anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır ve bir ortaklık mevzu bahis değildir. Hele hele Avrupa Birliği içerisinde anlaşma ile Türkiye’nin Kıbrıs’tan tamamen ayrılması ve garantörlüğünün sona erdirilmesi ve Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’nin bağlarının koparılması buna asla izin vermeyeceğiz. Biz çok dersler aldık ve çok olaylar gördük, esaretler altında kaldık, soykırım yaşadık bizleri toplu mezarlara gömdüler 1974’de Mehmetçiğin gelmesiyle Kıbrıs Türkü tekrar özgürlüğe kavuşmuştur. Bizim yolumuz Türkiye ile aynı yoldur, yani biz kendi bağımsız devletimizin yaşatılması siyasi eşitlik temelinde değil de egemen eşitlik temelinde anlaşma ve aynı zamanda Türkiye’nin garantörlüğünün devam ettirilmesidir. Bizim istediğimiz çoluk çocuğumuzla Kıbrıs’ta var olma mücadelesinde Türkiye’mizin garantörlüğünün var olmasıdır.”

Tatar, Akdeniz’deki petrol gaz zenginliklerinden ilgili paylarını almak için çalışma istediklerini sözlerine ekledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.