Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kurutulan Amik Gölünün kaynağında temizlik

Kurutulan Amik Gölünün kaynağında temizlik
138 okunma
07 Kasım 2018 - 15:01

Denizlerin terk edilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi kapsamında pilot il olarak seçilen Hatay’da temizlik çalışmaları Kırıkhan Gölbaşı Gölünde sürdü.

Denizlerimizde ve iç sularda su ürünleri avcılığı sırasında kopan kaybolan ve denize terk edilen av araçları, bulundukları yerde avlanma faaliyetine devam etmenin yanında, canlıların barınma ve beslenmelerini olumsuz etkilediği gerekçesiyle başlatılan çalışma Kırıkhan İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Tarım Müdürü Ali Temizkan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Kırıkhan Gölbaşı Gölünde Su Ürünleri Şube ekipleri su altına dalarak terk edilmiş av malzemeleri çıkardılar.

Yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Gıda, Tarım ve Havacılık İlçe Müdürü Ali Temizkan, “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından temizlenmesi Projesi” ilimizinde pilot il olarak seçilmesi ile 2014 yılında başladığını söyledi.

Ali Temizkan “Denizlerde ve iç sularda avcılık sırasında istemeden kopan ve terk edilen av araçları uzun süre ortamda kalarak, kontrolüz olarak su ürünlerinin ölümlerine neden olmaktadır. Hayalet Avcılık olarak da adlandırılan bu durum, deniz canlılarının barınma ve beslenmelerini olumsuz etkileyerek habitatlara zarar verirken ayrıca ekonomik zararlara sebep olmaktadır.” dedi.

Temizkan, Projenin amacının su ürünlerinin yaşam alanlarının korunması, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılığı engelleyerek biyolojik ve ekonomik kayıpların azaltılması engellemek olduğunu söyledi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.